publikacje

Wróć do listy

b.t. [Dnia 11.II.1949 zostałam aresztowana…]

Ewa Garztecka została wezwana z Paryża i aresztowana 11.02.1949 r. Przebywała w areszcie śledczym w więzieniu mokotowskim do 12.01.1952 r. kiedy zwolniono ją na wniosek Prokuratury Generalnej o umorzeniu śledztwa przeciwko niej. Śledztwo prowadził Józef Światło.  Przez trzy lata nie pokazano jej żadnego postanowienia o aresztowaniu jej - podpisała je dopiero w momencie zwolnienia i wtedy dopiero dowiedziała się, że została aresztowana pod zarzutem szpiegostwa. Przez cały okres śledztwa żądano od niej zeznań obciążających jej męża, Juliusza Wilczur-Garzteckiego. Za pomocą brutalnych kar cielesnych, a także obleg wymuszano na niej fałszywe zeznania.

Autorka pisze także, że od roku 1945 była członkiem ZWM, a od stycznia 1946 r. członkiem partii. Od sierpnia 1946 r.  współpracowała z aparatem bezpieczeństwa. Po rocznym pobycie w więzieniu Departament śledczy MBP zwrócił się do niej o przedłużenie współpracy, którą kontynuowała także po zwolnieniu. Podlegała Józefowi Światło.

Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
mps. 2 k., luź.; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1584/509/153
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja dokumentów dotyczących ruchu robotniczego i jego działaczy zgromadzona przez Centralną Komisję Kontroli Partyjnej PZPR w Warszawie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
inne