publikacje

Wróć do listy

Boso przez Sybir...

Praca Marii Kłęk w 11 tematycznych częściach przedstawia losy bliskich Tadeusza Górskiego (1938-2004), dziadka autorki, który jako dwuletni chłopiec został wywieziony z matką i rodzeństwem na Sybir. Treść dotyczy losów pradziadka Józefa – ojca Tadeusza – od obrony Lwowa w czasie II wojny światowej do aresztowania przez NKWD , po którym on sam przepadł bez wieści a jego rodzina została zesłana na Sybir. Autorka ponadto m. in. okoliczności zesłania, warunki transportu i egzystencję na zesłaniu samotnej młodej kobiety z trójka małych dzieci. Bardzo ciekawym elementem pracy są fragmenty listów prababci, które pisała do siostry z zesłania.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[14] k. luź. : fot. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2012
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 14/16 t. 2
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVIII. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2012. Prace konkursowe
Uwagi: 
Komputeropis, tekst przedzielony wydrukowanymi pomniejszonymi, skanami (cz-b, kolor, w pomniejszeniu) fotografii i różnych pamiątek rodzinnych. Fragmenty listów w rękopisie. Na stronie tytułowej ołówkiem adnotacja osoby/osób oceniających pracę (punktacja). Zapis dwustronny, paginacja autorki. Dołączona kartka z notką dot. autorki – dane osobowe, szkoła, dane nauczyciela - opiekuna. Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
obrona Lwowa podczas wojny, aresztowania NKWD, Starobielsk, warunki transportu i egzystencji na zesłaniu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1911 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia