publikacje

Wróć do listy

Bój o życie

Opowiadanie Bój o życie jest literacką wersją opisu operacji przeprowadzonej w ramach akcji „Burza” na Wołyniu. Autorka rozwija wątek związany z uderzeniem niemieckich sił na Sztuń i obroną miejscowości przez kompanię por. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego „Motyla” – dowódcy „Błękitnych”. W sposób faktograficzny wydarzenia ze Sztunia zostały opisane przez autorkę w innym jej utworze – Kronice dwudziestolatki, rok 1944. Tekst literacki został rozbudowany w stosunku do Kroniki, czego przykładem jest niniejszy fragment: „Księżyc kładzie na walące się cienie ludzi swój upiorny blask. Mocują się, zwalają na siebie. Rżną, depczą, tłamszą. Z poranych ciał spływają po grudach szkliste szare smugi. Potężny Niemiec wali metalowym krzyżem, gdzie popadnie. W tym opiera się o pobliski nagrobek, rozpościera ręce i tak zastyga, by powalić się rażony serią karabinu maszynowego”. Do opowiadania Jankowska dołączyła kalendarium walk, garść historycznych faktów oraz spis walczących w Sztuniu osób (które są również bohaterami opowiadania). Dodała odautorski komentarz, w którym wyjaśnia potrzebę szerszego przedstawienia zdarzeń w Sztuniu oraz okoliczności, w jakich gromadziła fakty dotyczące tej walki.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
15 k. ; 29 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1944
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
15605/II, mf 10101
Tytuł kolekcji: 
Urszula Jankowska »Zula«: Tak było naprawdę. (Kronika dwudziestolatki, rok 1944)” oraz opowiadania i wiersze
Uwagi: 
Rękopis sporządzony na gładkich kartkach, długopisem (niebieski tusz), Tekst czytelny, praktycznie bez poprawek i skreśleń. Czystopis. Do opowiadania dołączona notatka autorki oraz spis pseudonimów walczących. Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna). Opowiadanie stanowi element większego zbioru, który w całości został złączony okładką.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
walka o Sztuń, druga wojna światowa, walki na Wołyniu, oddziały partyzanckie, walki z siłami niemieckimi, kronika przekształcona w autobiograficzny tekst literacki
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1944
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia