publikacje

Wróć do listy

Relacja Łucji Stuczyńskiej

Na dokumencie tytuły dzielące go na dwie części, nieuwzględnione w katalogach archiwalnych: "Lud sądzi" i "Z getta w Strzegowie".

Relacja powstała w dniach 26-28 czerwca 1945 roku.

 

"Lud sądzi"

Opis sądu, dokonanego przez mieszkańców getta kutnowskiego ("Konstancja") na Senderze Fellem – skarbniku Judenratu. Autorka była świadkiem wydarzeń, które rozgrywały się w dniu jej ucieczki z getta. Mężczyznę wzywał do wyjścia tłum zebrany przed miejscem urzędowania Judenratu. Gdy wyszedł do ludzi, ci zabrali go do dawnej hali fabrycznej. Tam zaczęto zadawać pytania dotyczące fatalnej aprowizacji getta i pogarszających się panujących w nim warunków. Oskarżano go o malwersacje, zarzucono, że choć Judenrat miał być w posiadaniu pieniędzy, były one wydawane na coś innego, niż podstawowe potrzeby mieszkańców dzielnicy żydowskiej. Chodziło między innymi o lekarstwa dla chorych na tyfus i jedzenie. Tłum zaczął bić mężczyznę, w dokończeniu linczu przeszkodzili niemieccy strażnicy, którzy wyciągnęli przedstawiciela Judenratu i odeskortowali do siedziby organizacji.

 

"Z getta w Strzegowie"

Informacje dotyczące Żyda nazwiskiem Neufinkel. Mężczyzna mieszkał w Warszawie, skąd został deportowany do Treblinki. Tam, wraz z trzydziestoma innymi osobami, zamiast na śmierć, został wysłany do pracy przy zwłokach. Udało mu się zbiec z obozu i przez jakiś czas ukrywać. W końcu dotarł do Strzegowa i przedostał do getta – z tego miasta pochodzić miała jego rodzina. Na miejscu zaczął rozpowiadać o tym, czego świadkiem był w Treblince. Wśród słuchających jego opowieści wybuchła panika. Mężczyzna nie miał oporów przed przekazywaniem informacji o zagładzie. W końcu historię opowiedział człowiekowi, który jak później miało się okazać, współpracował z przedstawicielami niemieckich władz i służb bezpieczeństwa. Skontaktował się on z gestapo, które aresztowało Neufinkela. Przez dziesięć dni mężczyznę trzymano w areszcie znajdującym się na terenie getta. Niemcy zakazali Żydom kontaktowania się z nim. Dzień w dzień przychodzili i przesłuchiwali go. Ostatniego dnia, po skończonym przesłuchaniu, pozwolili wejść przedstawicielom policji żydowskiej do aresztu – jej funkcjonariusze naleźli Neufinkela uduszonego paskiem.

Relacje zawierają daty (w tym dzienne), dużo detali, opisów i uwag. Spisane dobrą polszczyzną, zrozumiałe i uporządkowane.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kutno
Opis fizyczny: 
2 karty(210x295mm) maszynopisu w języku polskim, druk niezwykle zwięzły.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/304
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
losy Żydów w czasie II wojny światowej, działalność Judenratu w getcie w Kutnie, ucieczka z Treblinki, warunki bytowe w getcie w Strzegowie
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
relacja