Boso przez Sybir...
Praca Marii Kłęk w 11 tematycznych częściach przedstawia losy bliskich Tadeusza Górskiego (1938-2004), dziadka autorki, który jako dwuletni chłopiec został wywieziony z matką i rodzeństwem na Sybir. Treść dotyczy losów pradziadka Józefa – ojca Tadeusza – od obrony Lwowa w czasie II wojny światowej do aresztowania przez NKWD , po którym on sam przepadł bez wieści a jego rodzina została zesłana na Sybir. Autorka ponadto m. in. okoliczności zesłania, warunki transportu i egzystencję na zesłaniu samotnej młodej kobiety z trójka małych dzieci. Bardzo ciekawym elementem pracy są fragmenty listów prababci, które pisała do siostry z zesłania.
Miejsce powstania:
Wrocław
Opis fizyczny:
[14] k. luź. : fot. ; 31 cm.
Postać:
luźne kartki
Technika zapisu:
wydruk komputerowy
rękopis
Język:
Polski
Miejsce przechowywania:
Dostępność:
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania:
2012
Stan zachowania:
bardzo dobry
Sygnatura:
Akc. 14/16 t. 2
Tytuł kolekcji:
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVIII. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2012. Prace konkursowe
Uwagi:
Komputeropis, tekst przedzielony wydrukowanymi pomniejszonymi, skanami (cz-b, kolor, w pomniejszeniu) fotografii i różnych pamiątek rodzinnych. Fragmenty listów w rękopisie. Na stronie tytułowej ołówkiem adnotacja osoby/osób oceniających pracę (punktacja). Zapis dwustronny, paginacja autorki. Dołączona kartka z notką dot. autorki – dane osobowe, szkoła, dane nauczyciela - opiekuna. Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1:
Główne tematy:
obrona Lwowa podczas wojny, aresztowania NKWD, Starobielsk, warunki transportu i egzystencji na zesłaniu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe:
Zakres chronologiczny:
Od 1911 do 1946
Nośnik informacji:
papier
fotografia / skan
Gatunek:
pamiętnik/wspomnienia