publikacje

Wróć do listy

Dąbrowa

Krystyna Telichowska opisuje okoliczności wyjazdu na Ziemie Zachodnie w 1945 r. oraz okres go poprzedzający. Do decyzji o wyjeździe przyczyniły się m.in. losy poszczególnych członków rodziny Telichowskiej, z których wielu zostało zamordowanych (w tym ojciec autorki) podczas II wojny światowej. Autorka wspomina przygotowania do wyjazdu: pakowanie, zabrany częściowo dobytek, nastroje panujące wśród wyjeżdżających i podróż transportem na zachód do Myślenic, gdzie ostatecznie osiadła cała rodzina.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Myślenice
Opis fizyczny: 
k. 177–208: fot.; 31 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
fotografia (jako oryginalne źródło / dzieło)
inne
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
Od 1991 do 1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18931/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Przekreślona paginacja autorki – ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis dwustronny, kartki z zeszytu w linię spięte przy użyciu metalowego spinacza. Na końcu dane adresowe autorki. Dołączona koperta (dwa znaczki, pieczęcie poczty). Wspomnienia podyktowane i spisane ręką siostrzenicy autorki – Antoniny Sebesty, podpis autorki k. 195. Załączona notatka dotycząca autorki – s. 195–196; fragmenty listów: Wandy Dąbrowskiej do Antoniny Sebesty, 1991 r., s. 193, Stanisława Witolda Ziarkiewicza do żony Anny, 1945 r., s. 205; fotografie: Dąbrowska Stanisława i in., s. 207; z córką Wandą i in. + inne fotogr.; legitymacje i zaświadczenia, dyplom itp. autorki oraz jej ojca Ignacego Stampera i siostry Anny Ziarkiewicz z lat 1938–1945, oryg. kserokopie (13), s. 197–204; „Wykaz (niekompletny) repatriantów – rodzina, przyjaciele”, s. 208. Do s. 203 doklejona legitymacja, do s. 205 – fragment listu. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.; praca wyróżniona.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
szkoła polska w Stanisławowie, zbrodnie hitlerowskie podczas II wojny światowej, tragedia stanisławowskich nauczycieli, mord w Czarnym Lesie, zbrodnia w czarnym Lesie, przymusowe przesiedlenia po 1945 r., Ziemie Odzyskane
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1992
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia