Autorka urodziła się w roku 1926 roku w Opatowie (powiat kielecki). Z zachowanych dokumentów wynika, że w roku 1945 legitymowała się średnim wykształceniem*, nie posiadała zawodu.
Z relacji pozostawionej przez Autorkę można wnioskować, że jej rodzina posiadała przed wojną tartak, bądź w takowym pracowała (w tekście pada określenie "nasz tartak"). Rodzina należała do zamożniejszych w okolicy Opatowa. Autorka miała liczne rodzeństwo – w relacji mowa o przynajmniej dwójce sióstr i dwóch (być może trzech) braciach. Z powodu chaotyczności tekstu i braku imion ustalenie liczebności rodzeństwa wydaje się niemożliwe.
Do roku Autorka 1942 przebywała z rodzicami i rodzeństwem. Została wysłana z Opatowa z "aryjskimi" dokumentami na nazwisko Maria Przybylska do Lublina, mieszkała u Polaka. Po dwóch tygodniach wróciła do Opatowa, gdzie czekała z rodzicami na selekcję w czasie likwidacji getta. Za wstawiennictwem narzeczonego została wyprowadzona na "aryjską" stronę przez SSmana.
Wraz z narzeczonym ukrywała się w okolicach Opatowa. Później wróciła do Lublina. Aresztowana w czasie próby wydostania brata z obozu pracy, została oskarżona o ukrywanie Żydów. Przebywała w kilku obozach pracy, przez jakiś czas pracowała dla rolnika w Sudetach.
Po wojnie mieszkała w Łodzi. Odnalazła część rodziny, po wojnie zaangażowała się w walkę o odzyskanie praw do opieki nad bratanicą Halinką. Jej dalsze losy pozostają nieznane, mogła przeprowadzić się do Warszawy.
* W czasie wybuchu II wojny światowej Autorka miała 13 lat, informacja o wykształceniu średnim pochodzi z roku 1945.