Alicja Gawlikowska urodziła się w 1920 r. w Warszawie. Ojciec Alicji Gawlikowskiej, Józef Tadeusz Gawlikowski, był inżynierem rolnikiem. Jako dyrektor Polskiego Białego Krzyża poznał o 20 lat młodszą matkę Alicji, Halinę Dunin, która była jego sekretarką. Jako wicedyrektor Państwowego Instytutu Eksportowego, Józef Gawlikowski często bywał na placówkach za granicą. Gdy Alicja miała 12 lat umarła na gruźlicę jej matka. Cztery lata później na trzeci zawał umarł ojciec. Był to rok 1937.
Alicja Gawlikowska uczęszczała do Gimnazjum Królowej Jadwigii. Z konspiracją związała się wkrótce po wybuchu wojny. Do konspiracji dostała się przez swoją nauczycielkę Marię Strońską. Związała się z grupą łączniczek "Album". W 1941 roku została zaaresztowana, była przetrzymywana na Pawiaku, następnie została wywieziona do Ravensbrueck, gdzie spędziła 4 lata. Obóz opuściła w kwietniu 1945 r. Gawlikowska powróciła do Warszawy 21 maja 1945. Jeszcze w 1945r., rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Po studiach wyjeżdża do Warszawy i zgłasza się do pracy w szpitalu w Otwocku. W latach 1950-1951 pełniła funkcje p.o. dyrektora w poniemieckim sanatorium w Torzymiu, koło Zielonej Góry.
W szpitalu w Otwocku pracuje do 1970 roku. Potem pięć lat spędziła w szpitalach w Warszawie: na Bielanach, na Solcu, i na Mokotowie. Zrobiła specjalizację: choroby płuc oraz kolejno pierwszy i drugi stopień z anestezjologii. W 1975 powróciła do Otwocka, gdzie do 1987 roku prowadziła oddział anestezjologii. W roku 1985 zaczęła udzielać się w Klubie byłych Więźniarek Ravensbrueck. Działała w partii politycznej Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna. Potem, gdy ROAD stał się częścią Unii Demokratycznej była w zarządzie warszawskiej Unii Wolności.
Obecnie mieszka w Warszawie. Obecnie Alicja Gawlikowska działa w Klubie Kobiet Ravensbruck, pojednaniu polsko-niemieckim, raz w miesiącu pracuje w przychodni Fundacji Armii Krajowej.
W maju 2014 wyszedł wywiad rzeka z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską autorstwa Sariusza Zaborka, pt. "Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską - Świerczyńską".