publikacje

Wróć do listy

Życiorys z obozów

Relacja dotyczy pobytu autorki w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Obejmuje okres chronologiczny od 25 lutego 1943 roku do wiosny 1944. Pisana bardzo prostym językiem praktycznie pozbawiona emocji.

Autorka rozpoczyna swoją relację od wydarzeń wcześniejszych a dokładnie od początku wojny. Pracowała wówczas jako szmuglerka i przywoziła do Warszawy produkty spożywcze ze wsi. Relację rozpoczyna dość nieprawdopodobna historia serii ucieczek autorki.

W wyniku donosu znajomej u której się zatrzymywała trafia do aresztu. W dalszej części relacji autorka opisuje jak była przenoszona z aresztu do aresztu aż pod koniec lutego 1943 roku trafiła na Majdanek. Skierowana została wpierw do kwarantanny by po ośmiu tygodniach zostać przydzieloną do pracy na pierwszym polu więźniarskim. Przeniesiono ją po kilku dniach na pole piąte by sortowała ubrania po zabitych więźniach. Opisuje wygląd sąsiadującego z polem krematorium. Pojawia się również opis sytuacji, w której została wyznaczona do stracenia, lecz po przekupieniu niemieckiej strażniczki "brylantami" ta wyczytuje nazwisko innej osoby – Żydówki.

W dalszej części relacji Autorka opisuje jak to wraz z innymi więźniarkami zostaje w 1944 roku przewieziona do obozu Ravensbrück. Krótko po przyjeździe, gdy odmawia rozebrania się do naga przy strażnikach zostaje pobita w wyniku czego traci zęby, których – jak to pisze – „nadal nie ma”.

Pod koniec relacji opisuje ewakuację obozu i przeniesienie do kolejnego w Leipzig. Tam zaczyna pracować w fabryce amunicji, lecz po niedługim czasie bierze udział w sześciodniowym marszu śmierci. Opisuje wyczerpujący marsz trwający aż do 8 maja 1945 roku. W dalszej części opisuje swoją tułaczkę po okolicznych wsiach (próbując wrócić do domu) i pomoc spotykanych Reludzi. Do kraju wraca 15 lipca i udaje się do Szczecina gdzie poznaje mężczyznę, z którym bierze ślub, lecz po roku rozwodzą się gdy okazuje się, że z powodu eksperymentów medycznych autorka nie może zajść w ciążę.

Relację kończy prośba o pomoc w znalezieniu mieszkania.

Autor/Autorka: 
Opis fizyczny: 
6 k. ; 30 cm + 6 k. ; 30 cm (odpis)
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
VII/M-204
Tytuł kolekcji: 
Relacje byłych więźniów obozu na Majdanku
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
eksperymenty medyczne, przymusowa sterylizacja, leczenie, bieda
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list