publikacje

Wróć do listy

zapiski osobiste [dziennik]

Aniela Gruszecka zapisuje w dzienniku uwagi dotyczące gniewu i żalu, jaki odczuwa do świata i samej siebie. Wspomina, że jest nierówno traktowana w związku małżeńskim (również przez rodzinę męża) oraz narzeka na niezrozumienie przez bliskich jej potrzeb samorealizacji na gruncie zawodowym. Autorkę prześladuje poczucie porażki zawodowej - dręczą ją niespełnione ambicje. Nie jest usatysfakcjonowana jako twórczyni, naukowczyni i kobieta. Brak prawdziwej miłości wydaje jej się równie dotkliwy, jak brak wiary innych w jej możliwości intelektualne. W zapiskach pojawia się wątek chłopca, którego około 1918 r. małżeństwo Nitschów miało zamiar zaadoptować. W Gruszeckiej rodzi to ambiwalentne, a nawet wrogie uczucia wobec dziecka, które według niej mogłoby ją jeszcze bardziej oddalić od męża. Nie jest przygotowana do roli matki, uważa, że to raczej inni chcą ją matką uczynić. Opisuje w dzienniku trudne wewnątrzrodzinne relacje ekonomiczne (brak wspólnoty majątkowej małżonków), wynikające m.in. z tego, że Nitschowie żyją w jednym domu z matką i siostrą Kazimierza. W późniejszych notatkach (od 1919 r.) Gruszecka godzi się z własnym położeniem, a małżeństwo wchodzi w etap przyjacielski. Autorka podkreśla, że miłość i przyjaźń są warunkami sprzyjającymi pracy twórczej.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
ok. 4 cm (b.d.)
Postać: 
kartki w okładkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny (różny, nawet kilkutygodniowy, czas oczekiwania na realizację zamówienia)
Data powstania: 
Od 1916 do 1919
Stan zachowania: 
dobry (luźne kartki, uporządkowane w przypuszczalnej kolejności chronologicznej przez archiwistów, wyodrębnione i włożone do środka notesu)
Sygnatura: 
K III - 51/337
Uwagi: 
W teczce znajduje się kilka notesów z osobistymi zapiskami Anieli Gruszeckiej wraz z notatkami innego typu (np. z wykładów, wypisy z literatury itd.). Zapisy często są niechronologiczne. Część z nich, w postaci luźnych kartek, została uporządkowana przez archiwistów, ale ich chronologia nadal jest niepewna. Wszystkie notatki Gruszeckiej, choć prowadzone nieprzerwanie, są rozproszone w wielu różnych teczkach. Opisana partia zaczyna się od karty opatrzonej słowami: „Być dobrą…”. W środku zeszytu wydzielone zostały kartki nienumerowane, luźne i tylko z grubsza ułożone w kolejności zapisu. Możliwe, że są tam karty z bardzo różnych okresów małżeństwa (np. autorka wspomina, że już dziesiąty rok mieszka na Salwatorze, a czuje się nadal obco; Gruszecka zamieszkała tam w 1913 r., co wskazuje, że może to być 1923; potem jednak pojawia się rok 1919). Reszta zapisków jest datowana następująco: ok. 1915, 1916, 1919. Na pierwszej stronie widnieje przekreślony rok 1916. Na czwartej stronie zapisano: listopad 1915.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie prywatne, warunki twórczego spełnienia
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1916 do 1919
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste