publikacje

Wróć do listy

Wspomnienie z pierwszych dni września 1939, urzędniczki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej [cz. 1]

Autorka opisuje początek wojny: najpierw z perspektywy warszawskiej, a następnie widziany z Krzemieńca, dokąd ewakuowano personel Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Krzyżanowska rozpoczyna nostalgicznym wspomnieniem o sobie („[…] jestem znów młodą dziewczyną, pełną nadziei […] wiary w ideały, ufną […]”) oraz o idyllicznym świecie sprzed wojny, którego była częścią („[…] cieszę się przyjaźnią moich drogich koleżanek, życzliwością wspaniałych kolegów. […] A w domu czeka ukochana Mama, moje śliczne pieski. I jestem szczęśliwa, przede mną życie”). Ten piękny świat kończy się dla Krzyżanowskiej wraz z wybuchem wojny, a kolejne dni tylko utwierdzają ją w przekonaniu, że dotychczasowe wspaniałe życie jest już tylko przeszłością. Autorka opisuje m.in.: pierwsze naloty w Warszawie, nastroje panujące wśród personelu dyplomatycznego, ewakuację do Krzemieńca, żydowską rodzinę Golendrów, u których zamieszkuje po przybyciu do miasteczka. W Krzemieńcu ewakuowani próbują żyć dawnym rytmem – organizowana jest praca ministerstwa, trwa życie towarzyskie. Definitywny kres złudzeń nachodzi wraz z bombardowaniem 13 września i ostatnią odprawą w MSZ. Autorka zostaje w Krzemieńcu i z rozpaczą obserwuje ewakuację większości swoich znajomych i przyjaciół.

Wspomnienia ukazują pierwsze dni wojny z perspektywy doświadczeń przedstawicieli i przedstawicielek ówczesnej elity, wśród których znajdują się zagraniczni dyplomaci, wysocy urzędnicy państwowi, znani przedstawiciele świata kultury i inni. Dokument jest zapisem grozy tych dni oczami młodej, wykształconej i dobrze sytuowanej warszawianki, dla której życie dopiero przecież miało się zacząć.

 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
W 45. rocznicę
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
7 k. luź.; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1984
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 19/86
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, z nielicznymi ręcznymi nadpisaniami w przestrzeni wersowej (długopis, niebieski tusz), drobne poprawki i skreślenia. Foliacja autorki, zapis jednostronny. Na pierwszej karcie dopisek ołówkiem osoby archiwizującej z sygnaturą, nazwiskiem i adresem autorki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
początek wojny w Warszawie, praca w ministerstwie w pierwszych dniach września 1939 r., korpus dyplomatyczny w 1939 r., ewakuacja personelu MSZ do Krzemieńca i Rumunii, praca MSZ w Krzemieńcu w pierwszych dniach II wojny światowej, miłość do zwierząt domowych
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1939
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia
Tytuł ujednolicony dla pamiętnika: