publikacje

Wróć do listy

Wspomnienie z pierwszych dni września 1939, urzędniczki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej [cz. 2]

Autorka opisuje sytuację w Krzemieńcu po ewakuacji większości personelu MSZ i korpusu dyplomatycznego w połowie września 1939 r., kiedy wraz z matką została zmuszona zostać w miasteczku (nie została objęta ewakuacją). Wspomnienia Krzyżanowskiej obejmują różne wątki, m.in.: obserwacje napływu uchodźców do miasta, wejście wojsk radzieckich, aresztowania. Autorka opisuje również pogarszające się warunki własnej egzystencji i próby radzenia sobie w nowej sytuacji: „Mamy tylko zegarki. I tak złoty Longines mamy przekształca się w kilka kilogramów kaszy gryczanej i gustowną jesionkę, ohydny ciuch ozdobiony kołnierzem z imitacji kota. Mój Tissot przyjmuje postać rozdeptanych butów, wianka cebuli i woreczka mąki”. W kontekście nasilających się w miasteczku aresztowań, Krzyżanowska przytacza ciekawą informację o zawieranych małżeństwach (a często przypadkach wielożeństwa) żon uwięzionych Polaków – m.in. w Kozielsku – z miejscowymi Turkami, jako sposobu na uniknięcie aresztowań i legalne opuszczenie Krzemieńca. Autorka wymienia podejmowane działania w ramach przygotowań do powrotu do Warszawy i wreszcie długo wyczekiwaną podróż.

Wspomnienia mają charakter osobisty, momentami emocjonalny. Ukazują opisywane wydarzenia z perspektywy jednostki zakorzenionej w konkretnej rzeczywistości (przedwojennej inteligencji) i przede wszystkim są zapisem towarzyszących autorce emocji i doznań w tym trudnym czasie.

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
7 k. luź.; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1988
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 19/86
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, z nielicznymi ręcznymi nadpisaniami w przestrzeni wersowej (długopis, niebieski tusz), drobne poprawki i skreślenia. Foliacja autorki, zapis jednostronny. Na pierwszej karcie dopisek ołówkiem osoby archiwizującej z sygnaturą, nazwiskiem i adresem autorki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
pierwsze miesiące II wojny światowej w Krzemieńcu, wejście wojsk sowieckich, aresztowania Polaków, zima 1939 r. w Krzemieńcu, podróż z Krzemieńca do Warszawy, miłość do psa
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1939
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia
Tytuł ujednolicony dla pamiętnika: