publikacje

Wróć do listy

Wspomnienie o córce Halinie Grabowskiej

Wspomnienia są kompilacją relacji matki, Zofii Zajchowskiej, jej znajomych oraz fragmentów dziennika córki Zajchowskiej - Haliny Grabowskiej (pseud. Zeta, Ludwika, Ewa Poraj), żołnierki Armii Krajowej, członkini Batalionu „Parasol”.

Pierwsza część dotyczy dzieciństwa Haliny spędzonego przez nią na Śląsku oraz edukacji gimnazjalnej w Warszawie. Na podstawie dziennika matka opisuje odczuwaną przez córkę nierówność ze względu na płeć, której przejawem była niechęć do angażowania dziewczyn w bezpośrednie akcje zbrojne prowadzone przez AK. W początkowych latach okupacji Halina organizowała klub dyskusyjny, uczęszczała na tajne komplety Politechniki Warszawskiej (kurs architektury), udzielała korepetycji i angażowała się coraz bardziej w działalność konspiracyjną. Dostarczała broń i fałszywe dokumenty, była szefową sekcji łączniczek, potem zaczęła brać udział w innych akcjach. Po nieudanym zamachu na gen. Wilhelma Koppe w Krakowie uciekała samochodem wraz z kolegami. W rejonie wsi Udórz wywiązała się strzelanina z żołnierzami niemieckimi, w czasie której część zamachowców zginęła, a część rannych aresztowano. Halina trafiła do więzienia Montelupich, gdzie została zamordowana 23 lub 24 lipca 1944 r. Dnia 5 stycznia 1946 r. jej zwłoki przeniesiono z Krakowa do kwatery Batalianu „Parasol” na warszawskich Powązkach.

Wspomnienia spisane przez matkę najprawdopodobniej miały znaczenie terapeutyczne, a także były próbą upamiętnienia córki i jej bohaterstwa.  

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia o córce
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
luźne karty w formacie A4
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny na miejscu
Data powstania: 
1957
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Rps akc. 13262
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
kobiety w Armii Krajowej, zamachy, II wojna światowa
Zakres chronologiczny: 
Od 1923 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia