publikacje

Wróć do listy

Spojrzenie wstecz

Praca nadesłana na konkurs tygodnika „Stolica” pt. „Warszawa moich wspomnień”.

Wspomnienia otwiera opis miasta widzianego oczami małej dziewczynki. Autorka opowiada o tym, gdy jako dziecko była nieustannie pouczana przez matkę, że ma uważać, że na ulicy ma się rozglądać. Narratorką pracy przez cały czas jest mała Ewunia, lecz nie wiadomo, czy to realna postać. We wspomnieniach pojawiają się dialogi.

W późniejszej części pojawia się opis ulicy Marszałkowskiej z jej mieszkańcami i podwórkami. „Na dole różne pracownie: tapicer, pralnia chemiczna, A na górze mieszkania. - Czy dobrze tam mieszkać? Chyba nie, bo ściany są trochę krzywe i po wodę należy schodzić na podwórze. Mieszkają tam ludzie biedni: jakiś szewc z kilkorgiem dzieci – blacharz nie mający nigdy na komorne i wypłacający się łataniem dachów – dwie stare panny ze zubożałej rodziny, mówiące ze sobą po francusku, czym budziły respekt wśród sąsiadów, nie były jednak przez nich lubiane”.

Autorka opisuje zwykłe sprawunki małej dziewczynki, zabawy, gry, dziwne rozmowy z dorosłymi.

Wspomnienia dotyczą samego początku XX w. Autorka wspomina, jak rodzice jej wybierają się na odsłonięcie pomnika Adama Mickiewicza, natomiast dzieci, pod groźbą usunięcia ze szkoły z wilczym biletem zobowiązane są pozostać w domu.

Autorka pokrótce opisuje też rozbiórkę cerkwi mieszczącej się na placu Saskim.

Wojna zastaje ją jako dorosłą już kobietę. Organizuje ona punkt pomocy w kamienicy. Wspomina też utworzenie getta a wspomina to tak: „ghetto zostało w końcu zbombardowane i spalone w czasie powstania żydowskiego, a mieszkańcy wywiezieni do Treblinki. Niemniej bestialsko szalały niemieckie zbiry w dzielnicy aryjskiej”.

Poza wspomnieniami w teczce znajduje się koperta zaadresowana do redakcji „Stolicy”, kartka A5 z imieniem i adresem Autorki, oraz dwie recenzje konkursowe.

Miejsce powstania: 
Będzin
Opis fizyczny: 
13 k. + [2] s. ; koperta, il. : 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
249
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Słowo kluczowe 1: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia