publikacje

Wróć do listy

Produkcja piorunianu rtęci oraz granatów ręcznych w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 r.

Kazimiera Szyc-Lewańska opisuje swój udział w konspiracyjnej produkcji piorunianu rtęci, stosowanego do wyrobu granatów ręcznych R-42, tzw. „sidolówek”. Był to jeden z materiałów wybuchowych spłonki detonującej w zapalniku P-42. Produkcja ta była zorganizowana przez pion techniczny Szefostwa Uzbrojenia KG AK, którego dowódcą był płk Jan Szypowski, ps. „Leśnik”.
Produkcję granatów R-42 (w tekście znajduje się opis elementów granatu) rozpoczął w lutym 1942 mjr Mieczysław Kędzierski, a opracowanie i uruchomienie produkcji inicjującego materiału wybuchowego powierzono inż. M Krasnodębskiemu, który korzystał ze wskazówek inż. kpt Stefana Orlicza, ps. „Podoski”. Początkowo Krasnodębski wytwarzał piorunian w swoim mieszkaniu w Milanówku, wkrótce jednak zaszła konieczność zwiększenia mocy przerobowych i uruchomienia innych punktów produkcyjnych. Kierownictwo nad produkcją przejął „Podoski”, który na terenie Warszawy i Rembertowa  zorganizował kilka punktów produkcji piorunianu i spłonek. Lewańska do roboty została wciągnięta wiosną 1943 r. przez inż. Wacława Butkiewicza, ps. „Prałat”, produkcję prowadziła sama w mieszkaniu na ul. Obozowej 15. Autorka opisuje dokładnie miejsce i przebieg prac, używane składniki, procedurę. Produkcja piorunianu rtęci została zakończona w marcu 1944 r.
 

Inny tytuł: 
Tytuł zbioru: Wspomnienia z lat okupacji niemieckiej II wojny światowej
Organizacja/Partia: 
Opis fizyczny: 
mps. 5 k., poszyte.; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2015
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2293/7
Tytuł kolekcji: 
Akta Jadwigi Podrygałło
Uwagi: 
Tekst znalazł się w biuletynie opracowanym przez Komisję Historyczną Koła nr 17 ZBoWiD, sporządzonym 4 egz. maszynopisu, przygotowane na potrzeby Koła.
Słowo kluczowe 1: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia