publikacje

Wróć do listy

Poezja obozowa: wiersze Elżbiety Popowskiej

Zbiór wierszy Elżbiety Popowskiej podzielony jest na poetyckie wspomnienia z miejsc, w których była więziona (Pawiak, Majdanek, Ravensbrück, Bergen-Belsen), oraz te napisane po wyzwoleniu. Wiersze zawierają wiele odwołań do Boga. Przepełnione są bólem i cierpieniem, mocno zaakcentowane przez autorkę (i w ten sposób nazwane) jest męczeństwo Polaków. Zbiór zawiera przypisy z objaśnieniami znaczeń słów z żargonu więziennego. Poza dramatycznymi scenami z z realiów obozowych w cyklu (strach, przemoc, uciążliwości transportu, hierarchie wewnątrzobozowe) pojawiają się też obrazki mniej oczekiwane, detaliczne, np. ptaki przylatujące pod okno celi i karmione okruchami chleba. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa, Majdanek, Ravensbrück, Bergen-Belsen
Opis fizyczny: 
[71] k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
druk
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1942 do 1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
XIV-5, v.28
Tytuł kolekcji: 
Opracowania
Uwagi: 
Na karcie z biogramem znajduje się informacja: „Spisała na podstawie: wspomnień obozowych Elizy Popowskiej, pamiętników Teresy Górskiej, z d. Plater-Zyberk,, wspomnień Ewy Zielińskiej, 1-o voto Plater-Zyberk, monografii „Platerowie” Szymona Konarskiego Teresa Wawrzyniak, z d. Plater-Zyberk. Wrocław 1997”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
natura wobec Zagłady, pamięć o Zagładzie, kobieca pamięć o wojnie, warunki bytowe w obozach koncentracyjnych, więźniarki obozów, teksty literackie wobec Zagłady, poezja wojenna
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
teksty literackie