publikacje

Wróć do listy

Nasza Ulica

Praca nadesłana na konkurs pt. "Warszawa moich wspomnień", zorganizowany przez tygodnik „Stolica”.

Wspomnienia otwiera opis wiaduktu na ul. Towarowej. Jest on ukazany jako most łączący dwa światy: świat bogatych domków, willi i pięknych kamienic ulic Filtrowej i Koszykowej i świat biedy, czyli robotniczą Towarową „aż po Wolę i Powązki”. Autorka twierdzi, że charakter ulicy zmienił się bardzo na korzyść dzięki migracji ludności z dzielnic, w których okupant w roku 1940 utworzył getto. Wśród nowych mieszkańców znalazła się także ona.

Autorka wraca potem wspomnieniami aż do początku wojny, żałując losu młodych mężczyzn, którzy walczyli w obronie Warszawy, a także wspominając, jak zgłosiła się do PCK i, podobnie jak "setki dziewcząt", oczekiwała na przydział pracy jako sanitariuszka. Opisuje także bardzo szczegółowo drastyczne sceny w trakcie bombardowań miasta i po nich. Wspomina o przesiedleniach ludności związanych z utworzeniem getta. Opisuje wyłapywanie uciekających na aryjską stronę Żydów i szmugiel. W pracy pojawia się także opis płonącego w 1943 roku getta. 

W późniejszej części wspomnień Autorka opisuje codzienne łapanki, egzekucje, bombardowania Warszawy i częste ukrywanie się w schronach. Wspomina radość towarzyszącą wybuchowi powstania warszawskiego i opisuje dość szczegółowo swoje życie podczas pierwszych jego dni. Podkreśla przy tym strategiczną lokalizację ulicy Towarowej. Wymienia zgrupowanie „Chrobry II” jako to, które walczyło o utrzymanie ulicy w rękach polskich. Opisuje też moment, w którym, chora, wraz z matką i teściową opuszcza Warszawę, aby udać się do Pruszkowa.

Wspomnienia zamyka opis powrotu do Warszawy. Autorka wyraża przy tej okazji oburzenie postawieniem „bud z wędlinami” w miejscu egzekucji z 1943 roku.

Ze wspomnień dowiadujemy się, że autorka przeprowadziła się potem do Wrocławia, ponieważ nie miała gdzie z powrotem zamieszkać w Warszawie.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
20 s. : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
460
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Uwagi: 
Poza wspomnieniami w teczce znajdują się dwie recenzje konkursowe, kupon z tygodnika „Stolica” i dwa listy do redakcji. Pierwszy, informuje o opóźnieniu (spowodowanym chorobą) w nadesłaniu wspomnień w wyznaczonym czasie. List zawiera też uzupełnienie wspomnień.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1947
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia