Nasza kamienica
Praca nadesłana na konkurs tygodnika „Stolica” pt. „Warszawa moich wspomnień”.
„Nasza kamienica nie jest zwykłą warszawską kamienicą – to małe miasteczko obejmujące kompleks murowanych budynków pałacu Błękitnego Zamojskich z biblioteką i licznymi oficynami, mieszczące się przy placu Bankowym z licznymi wejściami od ul. Żabiej 4 i od ul. Senatorskiej 35”. Autorka opisuje niezbyt dobre warunki życia w kamienicy – brak łazienek, „marmurowych schodów oraz wszelkich luksusów”. Zwraca jednak uwagę na to, że mimo takich warunków, lokatorzy mieszkają tu po kilkadziesiąt lat co, jak pisze, nie jest zbyt częstym zjawiskiem.
W dalszej części Autorka opisuje historię pałacu, jego pierwszą właścicielkę, hrabinę Annę Orzelską i związane z jej osobą kontrowersje. Wspomina kolejnych właścicieli pałacu i to, w jaki sposób przechodził z rąk do rąk. Wspomina moment utworzenia biblioteki i jej ostatni, przedwojenny zarząd.
Autorka wymienia znanych mieszkańców oficyn pałacu, m.in.: Klementynę Hoffmanową, Henryka Krajewskiego, Stanisława Krzemińskiego, Juliana Krzewińskiego, Kazimierę Radziównę. Wspomina też potomków służby Zamojskich, którzy dziedzicząc mieszkania po swoich przodkach nadal mieszkali w oficynach pałacu.
Wspomnienia kończy opis konieczności opuszczenia pałacu w trakcie powstania warszawskiego i żal, że tym co przeżyli, w miejscach, w których przyszło im mieszkać po wojnie nie czują się już jak u siebie.