publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Karol Hoffman do Józefy i Krystyna Lach Szyrmów, 21.09.1836

Klementyna Hoffmanowa pisze, że dostała list Krystyna Szyrmy z wieściami o porodzie jego żony. Wiadomość ta bardzo ją ucieszyła. Winszuje im i życzy, żeby dziecko rosło zdrowe. Prosi o więcej informacji o stanie zdrowia Szyrmowej i syna, jak również o pilnowanie, żeby o siebie dbała po porodzie. Pyta, co mówią o narodzinach brata córki Szyrmów. Chciałaby, żeby jedna z nich, zgodnie z pomysłem Józefy Szyrmowej, przyjechała na jakiś czas do nich do Francji.

W dalszej części listu Hoffmanowa streszcza wiadomość od ciotki Weiglowej (Justyna Weigel, siostra matki Hoffmanowej) z Wrocławia. Pisze, że w zeszłym miesiącu zmarł nagle Kazimierz Izbiński (syn Karoliny z Czempińskich Izbińskiej, siostry matki Hoffmanowej), dziedzic Zabrorowa, więc teraz ma w rodzinie już trzy wdowy – Załęską, Weiglową i Izbińską. Martwi się o Tarczewskiego, męża swojej siostry, który bardzo dużo pracuje, a nie ma już zdrowia młodego człowieka.

Kolejną cześć listu stanowi wiadomość od Karola Hoffmana, który oprócz powinszowań przesyła do Krystyna Szyrmy kilka próśb. Chciałby między innymi, żeby Szyrma zakupił dla niego broszurę „Russia. By a Manchester Manufacturer”; prosi także o zakupienie lub pożyczenie dla niego znanego w całej Anglii „raportu Jakoba zr. 1824” (raport Williama Jacoba został wydany 1826 r. i nosił tytuł „Trade in Foreign Corn, and on the Agriculture of the North of Europe”). Prosi również o dowiedzenie się, czy "Portfolio" kupuje artykuły i ile za nie płaci (chodzi o „The Portfolio or a Collection of State Papers, Illustrative of the History of our Times” powstałe z inicjatywy Adama Jerzego Czartoryskiego i jego współpracowników związanych z Davidem Urquhartem zob. R. Żurawski vel Grajewski, The Portfolio” Brytyjscy publicyści, polscy emigranci i tajna rosyjska korespondencja dyplomatyczna, „Rocznik Historii Prasy Polskiej” 2014, t. XVII, z. 1 (33), 7-23). Pyta, czy Szyrma mógłby skontaktować się z redakcją i polecić go, przedstawiając jego dawniejsze prace, i czy nie zechcieliby publikować artykułów Hoffmana o stosunkach finansowych Anglii i Polski. Prosi o przekazanie pytania, czy artykuły mogłyby być wysłane w języku francuskim, czy musiałyby być po angielsku. Hoffman pisze również, że obecnie przebywa na wsi, więc ma dużo czasu na tego typu pracę; więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Na koniec dodaje, że u nich duży niepokój, ponieważ z dobrych źródeł wiedzą, że zanosi się na zmiany polityczne w kraju.

Inny tytuł: 
List 47. z 21 września 1836 r.
Miejsce powstania: 
Saint-Germain-en-Laye
Opis fizyczny: 
4 s.; k. 69-70
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1836
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
21 wrz. 1836
Główne tematy: 
Narodziny syna Szyrmów; prośby o zdobycie książek i broszur.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1836
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list