publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Józefy Lach Szyrmy, 09.11.1833

Autorka rozpoczyna list podziękowaniami za za życzenia dla męża pisząc, że są dla niej osobiście ważne. Bardzo ją ucieszyła informacja, że Szyrmowie urządzają się coraz lepiej w Londynie. Prosi ich, żeby nie zakładali, że zostaną na emigracji do końca życia. Jest przekona, że taka sytuacja potrwa jeszcze tylko kilka lat. Jej zdaniem Polska w niedługim czasie znowu zacznie istnieć, choć nie będzie od razu taka, jak by sobie tego życzyli, czyli od Dźwiny do Odry, ale będzie wolna od rosyjskiej władzy.

Hoffamanowa dzieli się w liście z planami, jakie wraz z mężem snują na przyszłość w odrodzonej Polsce. Autorka wraz z Józefą Szyrmą prowadziłyby pensję dla dziewcząt, a ich mężowie we Lwowie lub w Krakowie założyliby drukarnię i księgarnię. Przedstawia krótko ekonomiczną stronę tego przedsięwzięcia, zapewniając, że pozwoliłoby im się utrzymać, a także jego wartość symboliczną, istotną dla Polski. Stwierdza, że nie będzie możliwy powrót do dawnego ich życia w Warszawie, a zaprezentowany projekt pozwoli uczynić powrót do Polski znośniejszym. Autorka pisze, że już teraz pogłębia swoją wiedzę, która pomoże jej w realizacji tego projektu. Prosi Szyrmów o to samo, jeżeli chcieliby wspólnie z nimi realizować te plany po powrocie do Polski. Początkowo Hoffmanowie mieli pomysł na podobną pensję dla chłopców, ale zrezygnowali z niego. Według autorki nie byłby to dobre przedsięwzięcie. Jej zdaniem Karol Hoffman i Krystyn Szyrma nie powinni zajmować się kilkoma młodzieńcami, lecz pracować dla dobra ogółu. Uważa, że nawet w najlepiej zarządzanej pensji mężczyzna nie otrzyma odpowiedniego wykształcenia. Do tego trzeba mu „koniecznie szkół, akademii, świata”, dla dziewcząt natomiast takim światem jest dom.

 

Inny tytuł: 
List 7. z 9 listopada 1833 r.
Miejsce powstania: 
Paryż
Opis fizyczny: 
4 s.; k. 9-10
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1833
Stan zachowania: 
oderwany mały fragment papieru na jednej z kart
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Uwagi: 
karty zapisane obustronnie, na odwrocie ostatniej strony, oprócz treści listu znajduje się adres (karta była złożona w kopertę)
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
9 li. 1833
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
Niepodległość Polski; plany na życie w Polsce po odzyskaniu niepodległości.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1833
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list