publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Józefy Lach Szyrmy, 08.04.1835

Hoffmanowa rozpoczyna list od informacji, że ma możliwość przesłania listu przez Panią Filipowiczową, która wybiera się do Londynu na dłuższy czas wraz z córką, mającą nadzieję zostać tam guwernantką. Prosi, żeby nie śmiali się z przesyłki, którą od niej otrzymają, a są to dwa woreczki kaszy tatarczanej, której w Anglii nie ma, a jej i Hoffmanowi bardzo smakuje. Przesyła również dla Szyrmowej parę łokci wstążki, takiej samej jak nosi u swoich czepeczków.

Donosi, że ostatnio chorowała, ale już się czuje lepiej. Pomogła jej zastosowana terapia: pijawki i „woda gorzka”. Wspomina list od Szyrmowej z dopiskiem jej męża, pisząc, że bardzo był dla nich obojga miły. Cieszy się, że Szyrma zaprzestał działalności w komitecie, dodając, że byłaby szczęśliwa, gdyby znalazła się możliwość, żeby mógł działać w Paryżu (Krystyn Szyrma zrezygnował z działalności w komisji Literackiego Towarzystwa Przyjaciół Polski rozdzielającej zapomogę dla emigrantów od rządu angielskiego ze względu na przykrości, których z tego powodu doświadczał, między innymi próby zamachu na jego życie).

Hoffmanowie dostali ostatnio list z propozycją przyjęcia do domu młodego, dwudziestoletniego człowieka, którego ojciec chciał posłać go do szkoły w Paryżu, ale umieścić w dobrej polskiej rodzinie. Nie mogą się tego podjąć ze względu na odległość ich mieszkania od „naukowej” części miasta. Autorce byłoby bardzo miło wskazać mu dom Szyrmów, gdyby ci żyli w Paryżu. Pisze, że mogliby wówczas przyjmować więcej takich młodych ludzi, czym przysłużyliby się krajowi, i mieliby sposób na utrzymanie się. Poza tym ich wspólny projekt edukacyjny miałby szanse na powodzenie, gdyby mieszkali wszyscy razem w Paryżu.

W dopiseku z 9 kwietnia Hoffanowa dodaje, że przerwano jej pisanie listu, a teraz musi szybko kończyć, a chciała napisać o koncercie, który przyniesie towarzystwu (Towarzystwo Dobroczynności Dam Polskich) więcej niż 5000 franków dochodu, co jest dobrym dochodem, ale niewystarczającym.

Inny tytuł: 
List 31. z 8 kwietnia 1835 r.
Miejsce powstania: 
Paryż
Opis fizyczny: 
4 s.; k. 44-45
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1835
Stan zachowania: 
dobry; mały fragment ostatniej karty został naderwany
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
8 kw. 1835
Główne tematy: 
Choroby; działalność Towarzystwa Dobroczynności Dam Polskich.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1835
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list