publikacje

Wróć do listy

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa do Józefy Lach Szyrmy, 03.04.1833

List jest odpowiedzią na dwa listy Krystyna Szyrmy. Hoffmanowa wyraża ubolewanie, że adresat tęskni za chwilą ponownego spotkania z żoną i córkami. Pisze, że gdyby nie była z mężem, ciężko byłoby jej znieść oddalenie od kraju, rodziny i przyjaciół i „udźwignąć ciężar tylu publicznych i osobistych dolegliwości”. Prosi go, odwołując się do jego wartości, żeby uzbroił się w cierpliwość, potrzebną wszystkim w trudnych czasach i nie dopuszczał do siebie czarnych myśli, które zatrożyły także przyjaciół. Pisze, żeby nie tracił nadziei na odrodzenie Polski. Zasmuciły ją wiadomości o konfliktach między Polakami na emigracji.

List zawiera informacje o trudnościach Hoffmanowej w pisaniu. Wyraża ona niepewność, czy jest w stanie napisać planowaną historię w sposób, w jaki powinna zostać opowiedziana. Jeszcze nie zaczęła pisać planowanego dzieła, na razie zbiera zbiera materiały do pracy. Hoffmanowa dziękuje adresatowi za pochlebne wspomnienie o niej w Anglii. Twierdzi, że jej talent, którego jednak nie jest pewna, rozkwitał na ojczystej ziemi, na emigracji stracił swoją moc. (List częściowo uszkodzony)

List zawiera dopisek z 7 kwietnia, w którym autorka wspomina, że pomiędzy 3 a 7 kwietnia intensywnie pracowała. Chce, żeby jej dzieło było ważna dla dzieci, dlatego będzie składać się z krótkich części, z których każdy będzie oddzielną opowieścią, a jednocześnie wszystkie stanowić będą jedną całość. Taka forma miałaby być łatwiejsza do zrozumienia i zapamiętania przez dziecko.

Współautorzy: 
Inny tytuł: 
List 3. z 3 Kwietnia 1833 r.
Miejsce powstania: 
Paryż
Opis fizyczny: 
2 s.; k. 3
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny mikrofilm, dostęp do oryginalnego listu zastrzeżony
Data powstania: 
1833
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
sygn. 2442, mf. 01283
Tytuł kolekcji: 
Papiery po Leonardzie Niedźwieckim
Uwagi: 
karta zapisana obustronnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
3 kw. 1833
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
Twórczość literacka; rozłąka; emigracja.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1833
Nośnik informacji: 
mikrofilm
Gatunek: 
list