publikacje

Wróć do listy

Exodus po klęsce Powstania Warszawskiego

Tekst został napisany na 25 rocznicę powstania. Pamiętnikarka próbuje opisać, czym było 63 dni dla warszawiaków cywili.  Posługuje się bardzo emocjonalnym językiem, bo były to także dla niej niezwykle dramatyczne chwile.

Na początek pochyla się nad tragedią mieszkańców miasta, którzy utracili „cały dotychczasowy świat swej egzystencji,” ale trwali w wierze w zwycięstwo powstańców. Przedstawia zachowania warszawiaków, którzy ofiarnie ratowali palące się domy i gasili pożary min. Krystyna Łęgiewicz i jej siostry. Stawia pytanie: czy nie są oni męczennikami tak samo jak ci, katowani w obozach koncentracyjnych? Formułuje opinię o tamtych dniach: „To była GOLGOTA.”

Następnie relacjonuje swą tułaczkę [z siostrami] po wypędzeniu z Warszawy 3 października: kilka tygodni spędziła na wsi, w nędznych warunkach; szczególnie dotkliwe były braki odzieży. W Grodzisku były ekspozytury instytucji, w których autorka i jej siostry pracowały przed wojną – od nich uzyskały pomoc materialną. W listopadzie 1944 wyjechała do Częstochowy, później – Krakowa, gdzie liczyła na pomoc rodziny, ale uzyskała ją od obcych ludzi. Przedstawia historię cudownego ocalenia sióstr w Grodzisku – zostały zatrzymane przez Gestapo, ale udało im się uniknąć niebezpieczeństwa.

Na koniec, dostrzegając wokół siebie tyle wrogości – „twarze nieprzyjemne i twarde,” zastanawia się, jak w czasie kataklizmu zmieniła się inteligencja.

 

Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
k.12, 30cmx20,5cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
zasób jest dostępny
Data powstania: 
1969
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
akc. 13919
Uwagi: 
papier biały; tusz czarny; karteczka z adresem Krystyny Łęgiewicz-Miszkiewicz; 3 zdjęcia (na jednym portret matki, na dwu pozostałych - grobowiec rodzinny)
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
1. Postawa tragicznie doświadczanych mieszkańców Warszawy. 2. Doświadczenie utraty wszystkiego. 3. Wysiedlenie z miasta. 4. Tułaczka
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia
Tytuł ujednolicony dla pamiętnika: