publikacje

Wróć do listy

Endure. Korespondencja z wyspy Tyflonii, miejsca internowania dotkniętych Utratą

Wydruk komputerowy na prawach rękopisu podpisany przez autorkę poprzedza list. Jest to list  skierowany do czytelnika. W nim autorka zachęca do sięgnięcia po tekst przywołując na początek okoliczności jego powstawania: „Teksty napisane przeze mnie kilka lat temu – gdy mój wzrok, choć uszkodzony, pozwalał mi widzieć więcej niż teraz. Zachęcam przeczytać tyle, ile dacie radę” (karta 1).

Jest to powieść biograficzna pisana w formie listów skierowanych do czytelnika, któremu przypadło zaszczytne imię Viso. W tekście nie brak wnikliwego dziennikarskiego sprytu, który wciąga, a raczej wciska w koniczność sięgnięcia po kolejne zdanie, po kolejne słowa. Jakby z każdym następnym przeczytanym słowem nie było możliwości oderwania wzroku, aż sięgnie się białej kartki pozbawionej liter.

Powieść dotyka trudnego tematu, lecz z każdej jej strony tryska zachęta do życia, wręcz wciąga w potrzebę zatrzymania się na chwilę nad własnym życiem i nad sobą. Teksty można porównać do lustra, obok którego trudno przejść nie zaglądając. Powieść mimo, iż nacechowana jest biografią autorki, pozwala wczuć się w dziennikarza śledczego. W dziennikarza, którego nie można powstrzymać się przed odkrywaniem postaci, zdarzeń, wyobrażaniem i rysowaniem opisanych miejsc, sytuacji, aż do odczuwania bólu bohaterów.

Autor/Autorka: 
Wariant tytułu: 
Korespondencja z Tyflonii miejsca internowania dotkniętych Utratą
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
1 k. (1 list), 151, [1] s. ; 30x21,5 cm.
Postać: 
oprawa zeszytowa
Technika zapisu: 
druk
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny w Zakładzie Rękopisów Biblioteki Narodowej oraz w CBN Polona (http://polona.pl/item/22305992/4/)
Data powstania: 
Od 2009 do 2014
Stan zachowania: 
Bardzo dobry
Sygnatura: 
Rps akc. 19006
Uwagi: 
Druk komputerowy na prawach rękopisu podpisany przez autorkę.
Słowo kluczowe 1: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list