publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 18.09.1944–29.01.1945

Autorka sporządza notatki co kilka dni, tom drugi rozpoczyna 18 września.

Dużo uwagi poświęca zniszczeniu Warszawy i tragicznemu losowi jej mieszkańców. Odnotowuje wieści, jakie do niej docierają - "Wiadomości o Warszawie są przeważnie hjobowe. Dzieją się tam rzeczy straszliwe." Próbuje ocenić dwa miesiące powstania - "to niezrozumiały koszmar, czasy Apokalipsy."

Przedstawia też swoją sytuację bytową, która jest bardzo trudna. Wegetuje razem z mężem w skrajnym ubóstwie: w styczniu odnotowuje, że od tygodnia nie jadła chleba, nie ma ciepłej odzieży - jedyne obuwie, jakie posiada to pantofle, bardzo złym stanie, w czasie deszczu odklejają się podeszwy, w związku z tym diarystka rzadko wychodzi z domu; nie ma pieniędzy, żadnych oszczędności; niewielkie możliwości, aby zarobić na życie. Udziela lekcji francuskiego, ale dochody z tego są dalece niewystarczające. Zimę 1944/1945 wspomina jako wyjątkowo trudną i ciężką, także z tego powodu, że nie widziała przed sobą żadnych perspektyw. Ujawnia swoje marzenie - powrót do domu lub przynajmniej wizyta w domu i dostęp do zostawionych tam rzeczy. W styczniu widziała swoje "zmaltretowane"  mieszkanie, "wytącone z równowagi rzeczy" i  odnotowała zniszczenia i straty (skradziono odzież, pościel i wszystkie tkaniny, ale zostały książki i notatki].

7 stycznia zarejestrowała przejazd przez Piastów samochodów i czołgów bolszewickich.

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Piastów
Opis fizyczny: 
k.16, 20cmx16
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
11007 II
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Atrament niebieski, beżowo-brązowawy papier.
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
29 st. 1945
Główne tematy: 
1. Tragiczny los miasta i jego mieszkańców. 2. Próba oceny Powstania Warszawskiego. 3. Trudne warunki bytowe wysiedlonych warszawiaków.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: