publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 11.1939

Tom rozpoczyna się 11 listopada 1939. Zapiski sporządzane są z różną częstotliwością - na ogół co dwa, trzy dni; czasem częściej.

Autorka zauważa poprawę sytuacji bytowej: od połowy miesiąca jest więcej żywności, potaniało mięso, ale dodaje, że wszystko jest drogie, nie na kieszeń ludzi, którym topnieją oszczędności; jest woda, a w niektórych mieszkaniach - elektryczność, ale są też problemy - zrobiło się zimno, a na rynku brak węgla  - w mieszkaniu temperatura spada do 8 stopni. Dostrzega  kwitnące życie  towarzyskie w kawiarniach odkąd jest prąd - Café Bodo, Lardelli. Obserwuje zmiany w mieście: po zniknięciu autobusów pojawiły się śmieszne pojazdy zaprzegnięte do konia [liche furmanki czy wozy od cegły].

Odnotowuje rozporządzenia władz niemieckich - od 15 listopada zamknięcie wszystkich szkół [dla niej istotne, bo oboje z mężem tracą możliwość zarabiania], noszenie opaski przez ludność żydowską; 28 XII - zdawanie aparatów radiowych.

Dzieli się swoim wrażeniem - dziwnym - przebywania w obcym nieznanym kraju: "Jakby mnie przesiedlono w miejsce, w którym czuję się przybyszem"; uważa, że Polacy stali się aktorami dziwnej tragedii na miarę greckiej; zapiski ujawniają dojmujący niepokój o Milę i Janka [Emilię Waryńską, przyjaciółkę i Jana Miłkowskiego, brata; oboje znaleźli się w części Polski po 17 września zajętej przez Rosjan]. 

Zwierza się, że jest w niej niesłychana intensywna potrzeba poznania i zgłębiania rzeczywistości - chodzi o sztukę, życie, przeszłość, terażniejszość, ludzi, rzeczy. Wspomina, że mimo wielu obowiązków związanych z prowadzeniem domu znalazła czas na studia nad Tintorettem w Biblotece Narodowej - poczuła potrzebę pracy.

Wśród znajomych, z którymi się kontaktuje: Kaz. Hrycz, Sirowie, Maryjka, Bina, p. Halina, p.Jadzia, Anisia.

 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętnik pośpiesznie pisany Neli Samotyhowej
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
k. 21, 20cmx16cm
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1939
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
II 11007
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. atrament niebieski, papier pierwotnie biały beżowo-brązowy; pojedyncze skreślenia, podkreślenia; dedykacja "Dla przeczytania Mili Waryńskiej [bliska przyjaciółka] i Janowi Miłkowskiemu"[brat] określenia znajomych inicjałami i zdrobnieniami - Anisia
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
15 gru. 1939
Główne tematy: 
1. Stabilizacja życia po kapitulacji Warszawy. 2. Lęk o najbliższych. 3. Potrzeby duchowe.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1939
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: