publikacje

Wróć do listy

Dzieci

Relacja dotyczy lat 1942-1944.

Jest to wspomnienie losu dzieci z Zakładu Sierot i i bursy przyszkolnej w Krakowie. Autorka jako jedna z pracownic ochronki przedstawia sposób organizacji oraz koleje placówki. Opisuje przebieg przeprowadzek (związanych ze zmianami getta krakowskiego) i poprzedzające je akcje wysiedleńcze. Autorka wspomina dziwne zabawy dzieci w ochronce – zamiast bawić się na przykład w dom, czy szkołę bawiły się w wysiedlanie, bicie i rabowanie.

W relacji pojawia się informacja, że w sierocińcu utworzono specjalne miejsce pracy dla dzieci – lepienia kopert – dzięki czemu, jako osoby pracujące unikały wysiedlenia.

Podczas likwidacji getta krakowskiego (13 marca 1943) wszystkie dzieci wywieziono do obozu w Płaszowie, gdzie niecały rok później z rozkazu Amona Götha zabito je. Autorka zwraca uwagę na to, że te dzieci wyglądały jak „młodzi starcy” zmęczeni życiem, z problemami i skołatanymi nerwami. Dziecięca część obozu nazywana była Kinderheim. Z akcji likwidacyjnej w obozie płaszowskim ocalało jedynie 5-6 dzieci, które ukryły się w latrynie.

Autor/Autorka: 
Wariant tytułu: 
[brak]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
5 k. : 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2047
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja