publikacje

Wróć do listy

Borys von Smysłowski funkcjonariusz Abwehry

Tekst opisuje okoliczności zamachu na Smysłowskiego, pułkownika wojsk ukraińskich pod dowództwem niemieckim. Autorka, powołując się na źródła (m.in. własną relację oparta na powiązania z oddziałem „Żbika” z Kedywu Kolegium A, wykonującym wyrok), podaje szczegóły rozpoznania i samej akcji.

Sąd Polski Podziemnej, po zbadaniu działalności Smysłowskiego na szkodę narodu polskiego, wydał na niego w 1944 r. wyrok śmierci. Pierwsza próba wykonania wyroku, która miała miejsce 16.05.1944 r., była bezskuteczna, ponieważ samochód Smysłowskiego nie pojawił się o przewidzianej porze w miejscu akcji. Ponowiona następnego dnia wywołała strzelaninę z żandarmami, w wyniku której na miejscu poległ dowódca akcji ppłk. „Żbik” (Zdzisław Zajdler-Rybicki). Smysłowski uszedł cało.

Na koniec autorka rozważa motywy postępowania  Smysłowskiego wobec Ronny. Stawia tezę, że Smysłowski udzielając mu pomocy, chciał, w perspektywie zbliżającego się końca wojny, zapewnić sobie świadka swej przyzwoitości wobec Anglika. Wobec Polaków postępował nadal według niemieckiej recepty.

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
mps., 1 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1987
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/39
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Listopad 27, 1987
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
inne