publikacje

Wróć do listy

94

Relacja obejmuje lata 1943-1944.

Autorka rozpoczyna relację jak będąc już miesiąc w obozie zaczyna chorować na tyfus plamisty. W ten oto sposób trafia do obozowego szpitala (rewiru) kierowanego przez dr Stefanię Perzanowską. Autorka wspomina, że lekarka wyznała jej iż ta, przypomina jej córkę Zosię. Następnie Autorka opisuje przebieg swojej choroby, wspomina sny, które śniły jej się podczas wysokiej gorączki.

Maria Szary wspomina również aborcje dokonywane 'na rewirze'. Wspomina, że jako młoda osoba nie wiedziała co to jest „skrobanka”i starsze koleżanki jej wyjaśniły. Aborcja była dokonywana na Żydówkach, lecz z relacji wynika iż była dobrowolna.

Pojawia się również informacja o selekcjach i szukaniu ukrywających się po barakach Żydówek (zdaniem Autorki krematorzysta rozpoznawał je po plamach na nogach pozostałych od gazu, którym zmuszano do wyjścia z bunkra w getcie warszawskim). W pewnym momencie sama przyznaje, że nie lubi Żydów. Opisuje jeszcze interwencję dr Perzanowskiej po tym, jak omyłkowo została uznana za Żydówkę i przeznaczona do krematorium.

Pojawia się również ciekawa informacja o tym, jak w autorce budzi się „instynkt macierzyński” gdy opiekowała się dziećmi z baraków zamieszkałych przez Żydówki.

Majdanek opuściła latem 1943 roku.

Autor/Autorka: 
Opis fizyczny: 
8 k. ; 30 cm.
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
VII/M-259
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść.: 
Główne tematy: 
selekcje, obóz koncentracyjny, Zagłada, szpital obozowy, rewir
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja