publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia o towarzyszce Justynie Sierp

Helena Marek opisuje swoją znajomość z Justyną Sierp, „Justą”.

Poznała ją poprzez swoją koleżankę szkolną, Judytę Śwircz ok. 1922 r. w Warszawie. Justyna Sierp nazywała się wówczas Justyna Rappaport i była kuzynką Judyty. Miała siostrę, pielęgniarkę, która również mieszkała w Warszawie, ale nigdy o niej nie wspominała. Ponowne spotkanie z Justą miało miejsce dopiero po II wojnie światowej. Helena Marek mieszkała wtedy z mężem w Warszawie. Justa odszukała ich wtedy poprzez męża, którego poznała podczas pobytu w szkole partyjnej w Moskwie. Po powrocie do Polski pracowała w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, a w 1952 r., przeniosła się do pracy do Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju. Na emeryturę przeszła w 1958 r.

Autorka opisuje pracę zawodową Justyny Sierp, głównie przedwojenną. Dowiadujemy się, że w latach 1931-1937 była ona głównym technikiem przy Politbiurze KC KPP i znała wszystkich ludzi, którzy jeździli do Moskwy w różnych sprawach, trzymała całą kasę i sieć kurierską w swych rękach. Przez jej ręce przechodziła także cała korespondencja Politbiura. Załatwiała lokale na odprawy z aktywem, paszporty. Okres rozwiązania KPP wstrząsnął ją do tego stopnia, że nie chciała o tym mówić.

Marek spotykała Justynę Sierp zwykle przy okazji odwiedzin jej koleżanki Judyty. Określa ją jako osobę pogodną, dobrą i pomocną. Była skromna i akuratna, w mieszkaniu jej zawsze panował porządek. Znała się  świetnie na ludziach, potrafiła błyskawicznie ocenić ich zdolności, a także przywary. Miała charakterystyczny sposób prowadzenia rozmowy, dzięki któremu bardzo szybko orientowała się w poglądach rozmówcy, sama przy tym nie zdradzając swoich. Sama była w stosunku do ludzi nieufna. Miała mnóstwo znajomych, ale przyjaźniła się z niewieloma osobami. Posiadała talent organizatorski, błyskawiczną orientację i niezawodną pamięć i spostrzegawczość.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
rps., 17 k. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1979
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1518/40
Słowo kluczowe 1: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia