publikacje

Wróć do listy

Wojna wszystko zepsuła

Wspomnienia Antoniny Danickiej w opracowaniu jej prawnuczki – Wioletty Terki – obejmują lata dzieciństwa i młodości Danickiej przeżyte na Kresach (obecnie Ukraina) do czasu przymusowego przesiedlenia na zachód w 1945 r. i osiedlenia się rodziny na Dolnym Śląsku. Danicka opisała m.in. swoje beztroskie (do wybuchu II wojny światowej) dzieciństwo w Dublanach, różne zabawy i dostępne atrakcje. Przywołała także przeżycia z lat wojny – niebezpieczeństwa, strach, obecność śmierci – zachowując we wspomnieniach ówczesną perspektywę dziecka (w 1939 r. miała osiem lat). Pracę kończy zwięzłe podsumowanie losów rodziny Danickiej po zakończeniu wojny i przybyciu na tzw. Ziemie Odzyskane.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wojna wszystko zmieniła
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
14 k. luź : il., fot. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2013
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 15/16
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XIX Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2013. Prace konkursowe
Uwagi: 
Wydruk komputerowy, tektura (kremowy), tekst przeplatany skanami/fotografiami i drobnymi ilustracjami (czarny flamaster); dołączone skany dokumentów (k. 8–14, kolor), m.in. świadectwo chrztu, akt nadania nieruchomości rolnej Ministerstwa Ziem Odzyskanych. Tekstu niewiele. Tekst relacji prababci wyróżniony ozdobną czcionką. Zapis jednostronny, wydruk komputerowy, na lewych brzegach ślady po bindowaniu. Na odwrocie ostatniej karty ołówkiem adnotacja osoby przyjmującej pracę do konkursu. Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
dzieciństwo na Kresach przed II wojną światową, czas okupacji oczami dziecka, prześladowania i zbrodnie na ludności polskiej, ukraińskiej i żydowskiej, osadnictwo na ziemiach zachodnich
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1931 do 2013
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan