W pamięci dziecka
Wspomnienia Hanny Jarodzkiej obejmujące okres sprzed okupacji aż do czasów powojennych. Jako dziecko mieszkała z rodzicami w Koninie; szczęśliwe dzieciństwo przerwał wybuch II wojny światowej. Okupację spędziła na wsi. Po wojnie rodzina osiadła we Wrocławiu. Autorka wspomina losy rodziny na tle wydarzeń historycznych: wojny, zjednoczenia Niemiec, stanu wojennego. Autorka zachowała dystans wobec przedstawianych wydarzeń, starając się oddać przeszłość dokładnie tak, jak ją zapamiętała.
Miejsce powstania:
Wrocław
Opis fizyczny:
21–39 k. ; 31 cm.
Postać:
inne
Technika zapisu:
rękopis
Język:
Polski
Miejsce przechowywania:
Dostępność:
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania:
1992
Stan zachowania:
dobry
Sygnatura:
18929/II
Tytuł kolekcji:
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi:
Rękopis o charakterze czystopisu (cienkopis, czarny tusz), nieliczne skreślenia. Zapis jednostronny. Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Kartki gładkie, luźne, spięte przy użyciu metalowej zszywki. Dołączona kartka z danymi adresowymi autorki. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., wycofana z dalszego biegu konkursu.
Słowo kluczowe 1:
Słowo kluczowe 2:
Słowo kluczowe 3:
Główne tematy:
przedwojenny Konin, wojna widziana oczami dziecka, życie w powojennym Wrocławiu, niemieccy mieszkańcy Wrocławia
Zakres chronologiczny:
Od 1939 do 1992
Nośnik informacji:
papier
Gatunek:
pamiętnik/wspomnienia