publikacje

Wróć do listy

Relacja Reginy Landau

Dokument z 1945 roku. Obejmuje wydarzenia z lat 1939-1942.

Relacja poświęcona sytuacji Żydów w Łańcucie i jego okolicach po wejściu do miasta wojsk niemieckich 22 września 1939 roku.

Autorka skoncentrowała się na przedstawieniu ogólnego położenia Żydów, przytoczyła też kilka sytuacji, których była świadkiem. Szczegółowo zrelacjonowała masowe egzekucje podając ich miejsc i przybliżone liczby ofiar. Opisała nie tylko wydarzenia z Łańcuta, ale i te, o których dowiadywała się jeszcze w okresie wojny, a które miały miejsce w okolicznych miejscowościach.

Druga część relacji poświęcona została obserwacjom, jakie Autorka poczyniła w czasie ukrywania się po "aryjskiej stronie". Skoncentrowała się na postawie Polaków i ich zachowaniach, przytaczając historie dotyczące wydawania ukrywających się oraz ich wyłapywania. Najbardziej szczegółowo opisała schwytanie i śmierć dwójki żydowskich dzieci, które w ręce niemieckich żołnierzy wydali Polacy.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
4 strony (210x295mm) maszynipisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/840
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tytuł relacji nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Ze słów Autorki spisała Janina Małecka. Relacja dość emocjonalna, choć Autorka koncentrowała się na przedstawianiu faktów. Szczątkowa datacja, informacje topograficzne. Sporo o relacjach Żydzi-Polacy i Żydzi-Niemcy.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
Żydzi w Łańcucie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
relacja