publikacje

Wróć do listy

Nie wybiera się sobie ani daty

Wspomnienia Barbary Jokiel są faktograficznym, zwięzłym i jednocześnie pełnym interesujących szczegółów zapisem dotyczącym wczesnego dzieciństwa autorki, które przypadło na II wojnę światową i lata powojenne. Pamięć tych lat, ukazana z perspektywy małego dziecka, jest jednocześnie spisaną historią losów rodziny autorki, w której Jokiel po latach opisuje m.in. okupację Wilna, wrażenia i warunki podróży przesiedleńczej na zachód w 1946 r. oraz nowe życie w Szczecinie.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Sopot
Opis fizyczny: 
41–50 k.; 31 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18929/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (pióro, czarny atrament). Zapis dwustronny. Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Kartki gładkie, luźne, spięte przy użyciu spinacza. Dołączona kartka z danymi adresowymi autorki. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., wycofana z dalszego biegu konkursu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
wojna oczami dziecka, bombardowanie Wilna, żołnierze radzieccy w perspektywie dziecka, warunki życia podczas okupacji, aresztowania NKWD, przymusowe przesiedlenia na zachód, krajobraz powojenny
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1977
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia