publikacje

Wróć do listy

Moje wspomnienia z sierpnia - 80 r. / Wspomnienia z Bułgarii

Autorka wspomina swoje wakacje w Bułgarii, podczas których dowiedziała się o strajkach na Wybrzeżu. W drobiazgowych zapiskach przedstawia okoliczności, trasę i perypetie towarzyszące wyjazdowi oraz emocje towarzyszące śledzeniu wydarzeń w kraju. Fragmenty dotyczą również opinii Bułgarów nt. ówczesnej sytuacji w Polsce. Język wypowiedzi autorki momentami emocjonalny, niestroniący od patosu.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Pamiętniki Sierpień ’80. Sierpień’80 we wspomnieniach. Relacje z Wybrzeża. Pamiętniki nie publikowane
Miejsce powstania: 
Zielona Góra
Opis fizyczny: 
439-446 k. luź. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1981
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18936/II
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z Sierpnia ’80. Materiały nadesłane na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”
Uwagi: 
Rękopis (pióro, niebieski atrament), zapis dwustronny, forma czystopisu, pismo czytelne, kartki gładkie. Tytuł wyróżniony (podkreślenie, długopis, czerwony tusz). Ołówkiem w górnych rogach paginacja ZNiO. Adnotacje ZNiO/PTS ołówkiem i długopisem (czarny i niebieski tusz). Na końcu wspomnień podpis i adres autorki. Praca nadesłana na konkurs zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w 1981 roku. Relacje z Wybrzeża. „Postawy i zachowania ludzi – po drugiej stronie bramy”, pamiętniki niepublikowane.
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
5 sty 1981
Główne tematy: 
protesty na Wybrzeżu, wczasy w PRL, Bułgaria w l. 80, poczucie więzi i solidarności z protestującymi, patriotyzm, polskość, realia PRL-u
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1980
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia