publikacje

Wróć do listy

Losy moich bliskich

Wspomnienia Danuty Szot spisane przez jej wnuczkę Ewę Kruczek, dotyczące lat dzieciństwa spędzonych na zesłaniu. Urodzona w Lidzie Danuta Szot, w 1941 r. jako 6-letnia dziewczynka wraz z matką i siostrą została wywieziona do kołchozu Bolszaina na Syberii. Do Polski powróciła pięć lat później i zamieszkała w Myśliborzu. Praca zawiera opis okoliczności aresztowania i warunków egzystencji podczas zsyłki – m. in. podróż, śmierć młodszej siostry, pobyt w domu dziecka, walka o przetrwanie. Dokument kończy wzmianka o śmierci Danuty Szot w 2007 r.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[5] k. ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2005
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 7/16
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XI Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2005. Prace konkursowe
Uwagi: 
Komputeropis, kartki spięte metalową zszywką. Na pierwszej karcie ołówkiem adnotacja osoby przyjmującej pracę (punktacja, nazwisko opiekuna autorki). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
polskie dzieci na zesłaniu, losy polskich Sybiraków podczas II wojny światowej, dziecko i wojna, życie w kołchozie na Syberii
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1935 do 2007
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia