publikacje

Wróć do listy

Halina Martin do Jana Rossmanna, 5.06.1978

List do Jana Rossmanna dotyczący Powstania Warszawskiego. Halina Martin pisze historię harcerstwa polskiego w czasie okupacji hitlerowskiej, a Jan Rossmann pomaga jej w tym.

Autorka omawia książkę pod tytułem „Przemarsz przez piekło”, wydaną w 1957 r., w czasie odwilży. Uważa, że książka dość dobrze oddaje atmosferę powstania, choć autor z oczywistych względów nie miał dostępu do archiwaliów. Dotąd wiele dokumentów jest niedostępnych, jak np. „Dziennik Walk” Szarych Szeregów, zamknięty pod kluczem w Ministerstwie Spraw Wojskowych na Rakowieckiej.

Autorka odnosi się do poszczególnych fragmentów, konfrontując je ze swoją wiedzą na ten temat. Wymienia szereg osób, uczestników powstania, z imienia i nazwiska oraz pseudonimu, opisując każdą z nich w kilku słowach i związane z nimi historie powstańcze. Pisze głównie o przedzieraniu się powstańców przez Ogród Saski, ale podaje też informacje o tym, gdzie kto został ranny lub zginął.

Pisała o tym w „Tygodniku Polskim” i w Zeszytach Historycznych nr 42, które są w Instytucie Marszałka Piłsudskiego.

Na koniec poleca lekturę książki Adama Borkiewicza „Powstanie Warszawskie”, wydanej w Polsce oraz I.K. Zawodnego „Nothing but Honor”, wydanej w 1978 r. w Londynie.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
rps., 3 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1978
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/26
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
5 cze 1978
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: