publikacje

Wróć do listy

Fizylierka – Rozalia Kuśnierz (4.12.1912–9.12.1976)

Życiorys Rozalii Kuśnierz – żołnierki LWP. W syntetycznej postaci ukazane zostały najważniejsze fakty z jej życia, z akcentem na okres wojenny, kiedy wstąpiła do Fizylierek – batalionu kobiecego LWP, aczkolwiek wspomniany został także okres przed- i powojenny. Pisany w trzeciej osobie, z charakterystycznymi cechami języka propagandy, ukazuje koleje życia bohaterki, m.in. służbę fizylierek podczas II wojny światowej i opisy walk. Dokument jest efektem przeprowadzonego z Kuśnierz czterogodzinnego wywiadu. Wywiad przeprowadziła Antonina Hobler, spisała Janina Klawińsz.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Życiorysy krwią pisane
Wariant tytułu: 
Fizylierka – Rozalia Kuśnierz (4.12.1912–9.12.1976)
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 5–9; fot., 31 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1976
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 182/94/4 t. 1
Tytuł kolekcji: 
Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej.
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Do życiorysu dołączona fotografia bohaterki. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu. Tekst w tomie pt. „Życiorysy Krwią pisane. Wywiady z członkami Związku Bojowników o Wolność i Demokrację”. Wywiady przeprowadziła Antonina Hobler.
Słowo kluczowe 1: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
II wojna światowa, Polki walczące podczas II wojny światowej, kobiety w LWP, Batalion Kobiecy im. Emilii Plater
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1912 do 1976
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
biografia/życiorys