publikacje

Wróć do listy

b.t. [Szanowny Panie! Aczkolwiek nie zna mnie Pan…]

List do Jana Jubczyka ze Szczecina, który w czasie okupacji pracował w Tajnych Wojskowych Zakładach Wydawniczych. Autorka pisze, że adresat pewnie nic nie wiedział o jej istnieniu, ale ona zna go bardzo dobrze z okresu okupacji z tytułu pełnionej wówczas funkcji sekretarki TWZW i opowiadań brata, „Michała Kmity” (Jerzego Rutkowskiego) oraz innych kolegów. Michał Wojewódzki przekazał jej jego relację, która ją bardzo zainteresowała, ponieważ pewne szczegóły, których nie znała. Ponieważ z relacji wynika, że Jubczyk chciałby nawiązać kontakt z kolegami z tamtych czasów, podaje ich adresy.

Dalej autorka pisze o pomyśle odbudowy jednej z tajnych drukarń („Dwójki”), który pojawił się we wspomnieniach Jubczyka. Wyjaśnia, że myśleli o tym już dawno, ale obecnie piwnicę tę użytkuje WSS, który odmówił ich prośbie o zachowani oryginalnego włazu w stanie nienaruszonym do czasu ukończenia starań oficjalnych.

Następnie autorka omawia sprawę weryfikacji odznaczeń AK. Niestety ZBOWiD w większości wypadków odmówił ich weryfikacji, mimo iż były niezbite dowody. Natomiast ma obowiązek pomocy wszystkim kombatantom w sprawach bytowych i w ostatnich latach rzeczywiście dużo się dzieje na tym polu. Trzeba tylko zostać członkiem ZBOWiD. Prosi Jubczyka o przesłanie niezbędnych danych, to wystawią potrzebne zaświadczenie.

W tej samej teczce znajdują się listy Jubczyka  z dn. 20.01.1976 r. i 9.06.1976 r. oraz jego relacja, o której wspomina Mierzejewska w swoim liście. W pierwszym liście Jubczyk odpowiada, że nie zależy mu na łasce ZBOWiD-u. Ważniejsze dla niego jest zachowanie pamięci o tamtych czasach. Podaje pewne sugestie, do kogo się zwrócić o poparcie w tej sprawie. Opisuje też swoje losy po upadku Powstania Warszawskiego i powojenne (aresztowanie przez NKWD, 3 lata więzienia za odmowę współpracy z UB). Drugi list dotyczy zaświadczeń, które otrzymał, dotyczące jego pracy w TWZW.

Inny tytuł: 
b.t. – korespondencja do Jana Jubczyka
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
mps., 3 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1976
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2402/8
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Marii Rutkowskiej-Mierzejewskiej
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
12 sty 1976
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list