Nie wybiera się sobie ani daty
Wspomnienia Barbary Jokiel są faktograficznym, zwięzłym i jednocześnie pełnym interesujących szczegółów zapisem dotyczącym wczesnego dzieciństwa autorki, które przypadło na II wojnę światową i lata powojenne. Pamięć tych lat, ukazana z perspektywy małego dziecka, jest jednocześnie spisaną historią losów rodziny autorki, w której Jokiel po latach opisuje m.in. okupację Wilna, wrażenia i warunki podróży przesiedleńczej na zachód w 1946 r. oraz nowe życie w Szczecinie.
Miejsce powstania:
Sopot
Opis fizyczny:
41–50 k.; 31 cm
Postać:
inne
Technika zapisu:
rękopis
Język:
Polski
Miejsce przechowywania:
Dostępność:
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania:
1992
Stan zachowania:
dobry
Sygnatura:
18929/II
Tytuł kolekcji:
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi:
Rękopis o charakterze czystopisu (pióro, czarny atrament). Zapis dwustronny. Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem, w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Kartki gładkie, luźne, spięte przy użyciu spinacza. Dołączona kartka z danymi adresowymi autorki. Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., wycofana z dalszego biegu konkursu.
Słowo kluczowe 1:
Słowo kluczowe 2:
Główne tematy:
wojna oczami dziecka, bombardowanie Wilna, żołnierze radzieccy w perspektywie dziecka, warunki życia podczas okupacji, aresztowania NKWD, przymusowe przesiedlenia na zachód, krajobraz powojenny
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe:
Zakres chronologiczny:
Od 1939 do 1977
Nośnik informacji:
papier
Gatunek:
pamiętnik/wspomnienia