publikacje

Wróć do listy

Dzień dobry

Dokument jest zapisem wspomnień Pauliny Wierzbickiej, dotyczących bolesnych czasów II wojny światowej i losów ludności polskiej na Kresach Wschodnich w tym czasie. Autorka porusza kwestie mordów ukraińskich na Polakach i towarzyszącego Polakom ciągłego poczucia zagrożenia. Przedstawia akcję wysiedlenia – panujących wtedy warunków (głód, brud) i dziewięciotygodniowego transportu na Ziemie Zachodnie. Opisuje także rzeczywistość po przesiedleniu: Niemców w przydzielonych domach, grasujące w okolicy bandy i ponowne obawy o swoje bezpieczeństwo, wreszcie – strach, który nie opuścił jej do końca życia.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Leśna k. Lubania Śl.
Opis fizyczny: 
k. 208–210; cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
Od 1991 do 1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Przekreślona paginacja autorki – ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis dwustronny, kartki z zeszytu w linię spięte przy użyciu metalowego spinacza. Na końcu dane adresowe autorki. Dołączona koperta (dwa znaczki, pieczęcie poczty). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
zbrodnie ukraińskie na ludności polskiej w czasie II wojny światowej, przymusowe przesiedlenia, losy przesiedleńców na Ziemiach Odzyskanych
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia