Życiorys Pietrzak Pawłowskiej
Irena Pietrzak-Pawłowska urodziła się 5.04.1909 r. w rodzinie rzemieślniczej: ojciec – Antoni Lewandowski, matka – Ludwika z d. Bejzia. Po ukończeniu Gimnazjum Ogólnokształcącego, typu humanistycznego, rozpoczęła studia na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Równocześnie pracowała jako instruktorka oświatowa w świetlicach robotniczych. W 1931 r uzyskała tytuł magistra filozofii UW. Następnie ukończyła kurs archiwalny przy Archiwum Akt Dawnych i po przerwie, spowodowanej chorobą, podjęła pracę w 1936 r. w Towarzystwie Naukowym Warszawskim jako pomocnicza siła naukowa (przy bibliografii Finkla). W 1938 r. uzyskała tytuł doktora za pracę „Trybuna Ludów Adama Mickiewicza jako międzynarodowy organ rewolucyjny.”, napisaną pod kierunkiem prof. Handelsmana. W tym samym roku otrzymała także dyplom nauczyciela (po ukończeniu rocznego studium nauczycielskiego). Podróżowała do Czechosłowacji, Szwecji, Francji, Włoch.
Od 1937 r. pracowała jako nauczycielka w Warszawie, podczas wojny (do 1944 r.) prowadziła tajne komplety, oficjalnie zaś była zatrudniona jakom kierowniczka poradni młodzieżowej przy V Ośrodku Opieki Społecznej na Powązkach. Związała się wtedy z tajnymi organizacjami młodzieży socjalistycznej. W roku 1942/43 odbyła tajne studium prawno-ekonomiczne na kompletach uniwersyteckich. Po Powstaniu Warszawskim przebywała w Poroninie, gdzie prowadziła Dom Dziecka i zorganizowała tajne gimnazjum. Po wojnie, w latach 1945-49 była dyrektorką Państwowego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego w Olsztynie. Równocześnie była kierowniczką Okręgowego Ośrodka Dydaktyczno-Naukowego Historii i Nauki o Polsce. Brała udział w pracach organizacyjnych Związku Nauczycielstwa Polskiego (jako przewodnicząca sekcji szkół średnich Zarządu Okręgu) oraz w stowarzyszeniach społecznych (TPPR, PZZ, TUR, Liga Kobiet).
W 1949 r . przeniosła się do Warszawy, gdzie objęła stanowisko adiunkta przy Katedrze Historii doktryn i ruchów społecznych Akademii Nauk Politycznych.
Od 1947 r. była członkiem PPS, a następnie PZPR, w sekcji oświatowo-kulturalnej.
Życiorys zawiera listę dotychczasowych publikacji autorki.