publikacje

Wróć do listy

Wyjątki z pamiętnika pisanego po ucieczce z Oświęcimia

Na zasób składają się wspomnienia trzech więźniarek obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu: Wandy Patoczki, Haliny Smoleńskiej i Celiny Śliwińskiej-Neville, które spisały swoje teksty po wyzwoleniu. Wszystkie utwory odznaczają się walorami literackim, narracja jest zindywidualizowana, a opis życia w Auschwitz wielowymiarowy.

Spośród trzech umieszczonych w teczce tekstów, relacja Wandy Patoczki ma najbardziej osobisty charakter. Autorka skupia się na własnych przeżyciach związanych z sytuacją uwięzienia. Melancholijnie przywołuje czasy przedwojenne, zestawiając je z warunkami, w których znajduje się obecnie. Rozpamiętuje przeszłość i wspomina najbliższych. Stwierdza, że Bóg odwrócił się od uwięzionych w Auschwitz. Dokonuje charakterystyki więźniarek i więźniów w sposób zbieżny z metodą zastosowaną przez Zofię Nałkowską w Medalionach i Tadeusza Borowskiego w opowiadaniach obozowych. 

Cierpienia Patoczki dopełnia rozdzielenie z ukochaną siostrą Anną, którą przedstawia z wielką czułością. Autorka zwraca się z pytaniem do zmarłej siostry, dlaczego ona przeżyła, a nie Anna. Sądzi, że wcale sobie na to nie zasłużyła.

 

 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia z Oświęcimia
Miejsce powstania: 
?
Opis fizyczny: 
19 k.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
udostępniane na potrzeby badań
Data powstania: 
Od 1945 do 1976
Stan zachowania: 
Niektóre karty uszkodzone, pozaginane, w kilku miejscach atrament wyblakły.
Sygnatura: 
Akc. 10604
Uwagi: 
Część tekstu została ogłoszona na łamach „Słowa Powszechnego” nr 44 (10730), 23 kwietnia 1982 r. W teczce znajduje się wycinek z tej gazety.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
realia obozu koncentracyjnego, cierpienia i nostalgia
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
inne