publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z działalności Ligi Kobiet Pogotowia wojennego od r. 1914 do 1918 r.

Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa, Anna Grodecka przebywała w Krynicy. Stamtąd przedostała się do Krakowa z zamiarem powrotu do domu w Warszawie. Było to jednak ryzykowne ze względu na tłumy wracających ludzi do stolicy, zatem autorka zdecydowała się zamieszkać tymczasowo w Zakopanem. Tu – za namową kobiety mieszkającej w tym samym pensjonacie – zajęła się szyciem bielizny dla żołnierzy. Ostatecznie Grodeckiej udało się wrócić do Warszawy – była tu, gdy w 1915 roku do Warszawy wkroczyły oddziały niemieckie. Natychmiast po zajęciu miasta uczestniczyła w zebraniu warszawskiego oddziału Ligi Kobiet w prywatnym mieszkaniu dr Ciszkiewiczowej. Zaproponowano jej kierowanie szwalnią.

Początkowo kobiety (w tym oprócz Grodeckiej były Zofia Suchorzewska, późniejsza Dąb-Biernacka, oraz Maria Wojtulewiczówna; na zebraniach Ligi stykała się Grodecka z Izą Moszczeńską, Aleksandrą Szczerbińską, późniejszą Piłsudską) wykonywały swoją pracę w mieszkaniu brata Grodeckiej i jego żony, a następnie przeniosły się ze szwalnią do lokalu przy Brackiej 4. Na początku 1916 roku musiały zmienić miejsce pracy – przeprowadziły się do oficyny na rogu Żurawiej i Poznańskiej. Po zamknięciu szwalni przez Niemców grupę przygarnęła do swojego mieszkania Maria Gieysztor. Kolejne mieszkanie, do którego przeniesiono szwalnię, znajdowało się przy ulicy Hożej 84 (przeprowadzka do tego miejsca nastąpiła już po rozłamie w Lidze Kobiet).

Na przełomie 1916 i 1917 roku Grodecka przestała pracować w szwalni. Początkowo zajmowała się przygotowywaniem paczek gwiazdkowych dla żołnierzy. Na początku roku 1917 zaczęła uczestniczyć w kursach sanitarnych, organizowanych przez Towarzystwo Medycyny Społecznej. Po wakacjach w 1917 roku, które spędziła na wsi, włączyła się w prace nowo powstałego Koła Pomocy dla Legionistów. W ramach pracy w Kole prowadziła oddział odzieżowy.

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
20 x 13 cm; k. 11
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1942
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Mor. 146
Uwagi: 
Na okładce napis „Archiwum Naczelnego Zarządu L.K.P.W. nr. 200”. Wspomnienia zapisane czarnym atramentem w zeszycie w linie, oprawionym w tekturową okładkę.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
sobota, Sierpień 15, 1942
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1915 do 1917
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia