publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia o Biurze Ungra z Placu Teatralnego

Tekst opowiada o Warszawskim Biurze Dzienników i Ogłoszeń Ungra.

Józef Ungra (1818-1874) był założycielem drukarni i pierwszym wydawcą Tygodnika Ilustrowanego, Kłosów i Wędrowca, oraz redaktorem popularnego Kalendarza Ilustrowanego, wydawanego na ul. Niecałej. Swą pracę przekazał synowi, Gracjanowi Ungra (1853-1911), który kontynuując dzieło ojca, przejął nową placówkę – pierwsze w Warszawie „Warszawskie Biuro Dzienników i Ogłoszeń”, założone przez Aleksandra Rajchmana, redaktora i wydawcę Echa Muzycznego i założyciela Filharmonii. Biuro Rajchmana mieściło się w gmachu Teatru „pod filarami”. Gracjan Unger, przejmując placówkę, nazwał ją „Warszawskie Biuro Dzienników i Ogłoszeń Ungra” i przeniósł do nowego lokalu przy ul. Wierzbowej 8 (również w gmachu Teatru, ale z wejściem naprzeciw ul. Niecałej). Następcą Gracjana był jego syn Stefan Unger, który w roku 1920 wydawał „Ilustrowany Kurier Czerwony”, pod red. Sulnickiego. Przekształcił firmę w Spółkę z ograniczoną odpowoiedzialnością. Jego wieloletnimi wspólniczkami były Helena Rembielińska i Aniela z Olszewskich Sułkowska (autorka tych wspomnień), która była kierowniczką biura. Parę lat po pożarze Teatru Rozmaitości (1919 r.), gdy odbudowywano gmach na siedzibę Teatru Narodowego, przeniesiono Biuro czasowo do pałacu Blanka. Na swoje miejsce wróciło w 1924 r., gdzie przetrwało do 1944 r. – do Powstania.

W tekście podkreślone jest znaczenie Biura nie tylko w kraju, ale i za granicą. Prowadziło poważne interesy zarówno ze Wschodem, jak i z Zachodem, szukając rynków zbytu i wspólnej pracy. Oprócz działów ogłoszeń i prenumeraty pism krajowych i zagranicznych, mieściły się tam również administracje pism humorystyczno-satyrycznych („Mucha”, pod red. Władysława Buchnera, „Szczutek” pod red. Adolfa Starkmana, „Krakowskie Nowości Ilustrowane” oraz wspomniany „Kalendarz Ilustrowany”).

Na końcu wspomnień zamieszczona jest informacja, że Stefan Unger był właścicielem pierwszego w Warszawie auta. Niedługo po jego nabyciu przejechał nim kobietę i zapłacił 10 000 rubli.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
mps., 4 s. zszyte; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
397
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Uwagi: 
Ze wspomnień Anieli Sułkowskiej spisał E.Szwankowski.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia