publikacje

Wróć do listy

Wejście Strzelców w Proszowskie w dniu 6 sierpnia 1914 r.

Helena Rzadkowska z wielkim uniesieniem opisuje wejście Strzelców do Szreniawy  w dniu 6 sierpnia 1914 r. Dzień ten będzie miała w pamięci do końca życia – tak wielkim wzruszeniem było dla niej zobaczenie wojska polskiego. Dla kobiet stało się to impulsem do aktywnego wsparcia  czynu orężnego, w wyniku czego powstało Proszowsko-Szreniawskie Koło Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego.

Ostatnie dni obfitowały w niespodziewane wieści: mobilizacja, wkroczenie Prusaków do Częstochowy, oczekiwanie wypowiedzenia wojny przez Austrię, a przede wszystkim spodziewane wejście Strzelców do Królestwa. Szerszy ogół nie bardzo orientował się w sytuacji i czekał na rozwój wypadków, tym bardziej, że wśród chłopstwa szerzono rosyjską agitację.

Autorka opisuje ten dzień ze szczegółami. Wiemy dokładnie, jak potoczyły się wypadki, jaka była pogoda. Podaje nazwiska Strzelców i nawet godzinę, o której zjawili się jej miejscowości. Dowodził nimi Marceli Śniadowski i przedstawił wszystkich swoich towarzyszy, razem ok. 10 żołnierzy. Byli z radością witani przez miejscową ludność, która ze wzruszeniem wysłuchała przemówienia komendanta. Oznajmił, że przybywają ze Lwowa, by braci spod zaboru rosyjskiego wezwać do czynu. Autorka była szczęśliwa, że mogła pokazać swemu 5-letniemu synowi polskiego żołnierza, sama nie mogła uwierzyć, że to nie sen.

Żołnierze pozostali w Szreniawie 4 dni. Dzień przed wymarszem dołączyła do nich z Krakowa reszta oddziału w liczbie ok. 40 ludzi. Wieczorem czwartego dnia wyruszyli w dalszą drogę do Warszawy, gorąco żegnani przez Szreniawian.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
rps., s. 45-49a, poszyte; ; 34 cm
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
180, zespół nr 57/II
Tytuł kolekcji: 
Liga Kobiet Polskich
Uwagi: 
Tekst pochodzi ze zbioru materiałów do Pamiętnika Ligi Kobiet
Słowo kluczowe 1: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
inne