publikacje

Wróć do listy

Spalony świat

Praca nadesłana na konkurs tygodnika „Stolica” pt. „Warszawa moich wspomnień”.

Wspomnienia rozpoczyna Autorka od informacji na temat miejsc, w których mieszkała w Warszawie.

Opisuje okolice ulicy Marszałkowskiej i Złotej z jej licznymi sklepami. Wymienia asortyment. „Mieliśmy także dwóch kupców kolonialnych, prowadzących swoje sklepy na szerszą skalę i konkurujących ze sobą, no i, rzecz prosta, całą gamę większych i mniejszych sklepów spożywczych. Dwie duże wędliniarnie Gottera i Janowicza i trzecia żydowska koszerna, trzy sklepy z pieczywem, piekarnię i sklep miejski [...]”. Wspomina miejscowe szkoły, wymienia ich adresy.

Opisuje jednolitą architekturę ulicy, rozróżnia właścicieli: „Kamienice ulicy Złotej należały przeważnie do Żydów, tak, iż tylko rzadkie wyjątki posiadały właścicieli Polaków. W ogóle jednak lokatorami wszystkich domów byli w większości, inteligencja polska, i w mniejszości żydowska, nigdy atoli nie słyszało się o jakichkolwiek poważniejszych konfliktach pomiędzy katolika [katolikami – NJ] i nie katolikami”.

Wspomnienia kończy opis powojennej wizyty Autorki w Warszawie. Udaje się ona na spacer po swojej dawnej ulicy i opisuje swój smutek i żal związany z ogromem zniszczeń.

Poza wspomnieniami w teczce znajduje się koperta zaadresowana do redakcji „Stolicy”.

Inny tytuł: 
[Spalony świat]
Opis fizyczny: 
3 k. [2] s. ; koperta : 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
337
Tytuł kolekcji: 
zbiór rękopisów
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: