publikacje

Wróć do listy

Simone Kaminer do Heleny Marek, 1964–1971

Kolekcję stanowi 10 listów pisanych z Marsylii do Heleny Marek przez Simone Kaminer i jej siostrę Idę, które mieszkają w Marsylii. Wszystkie listy dotyczą prywatnych spraw. Ida jest w bliższych stosunkach z Heleną Marek, w listach zwraca się do niej po imieniu. Simone zwraca się wprawdzie per pani, ale jej listy są również pełne ciepła i życzliwości.

Pierwszy list jest z 1964 r. Ida zdaje w nim relację z pobytu syna Heleny Marek, Wiktora, we Francji. Dowiadujemy się, że Witek odwiedza Idę i Natana w Marsylii, że byli razem na Ile d’Yeu, a teraz on pojechał do Paryża. Gdy wróci zamierza go zapoznać z tamtejszą młodzieżą komunistyczną, żeby wyrobił sobie zdanie, jak to wygląda we Francji. Autorka wspomina także o swoich dzieciach (Roger, George, Ivonne), co robią. Kolejne listy Idy są z lat 1969-1970 – pisze w nich, że jej młodszy syn studiuje w Paryżu, że  się ożenił, (starszy jest profesorem medycyny), martwi się stanem zdrowia Lucjana (męża Heleny). Ostatni list od Idy jest z 1979 r. Pisze głównie o tym, jak obecnie żyją (oboje z mężem są już na emeryturze. Jej mąż trochę chorował, ale już jest lepiej. Autorka jest zadowolona ze swej starości, cieszy się, że ma dzieci i wnuki przy sobie (z wyjątkiem Roger, który mieszka w Bordeaux).

Listy Simone Kaminer pochodzą z lat 1968 oraz 1970. W pierwszym liście Simone pisze o sobie i swojej rodzinie. Listy z roku 1970 dotyczą głównie choroby męża Heleny. Jako, że Simone sama jest lekarką, bardzo interesuje się stanem zdrowia Lucjana, wysyła mu lekarstwa. Pyta, czy dochodzą jej listy i prosi o częstsze pisanie. Ostatni liścik jest z 1971 r. Simone dziękuje za życzenia noworoczne i wyraża współczucie z powodu śmierci Lucjana.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Marsylia
Opis fizyczny: 
rps., s. 48-68, luź.; 21 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1964 do 1971
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1518/57
Tytuł kolekcji: 
Akta Heleny i Lucjana Marków
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: