publikacje

Wróć do listy

Relacja z mojej działalności w Armii Krajowej

Autorka opowiada o swojej działalności w AK (1943-45). Do pracy w Ruchu Oporu wstąpiła w lipcu 1943 r. przy grupie sabotażowo-dywersyjnej PKP w Piotrkowie Trybunalskim.  Placówka ta miała za zadanie uszkadzanie linii kolejowych, przecinanie linii telefonicznych, uszkadzanie wagonów, podpalanie transportów kolejowych, magazynów okupanta. Po zaprzysiężeniu Krystyna przyjęła pseudonim „Kasia”. Jej głównym zadaniem był kolportaż prasy. W jej mieszkaniu, przy ul. Krakowskiej, a później ul. Garncarskiej, był punkt dla skoczków. Była tam przechowywana broń, amunicja, prasa, lekarstwa i pieniądze. Z tego punktu w drugiej połowie 1944 r. dostarczano przesyłki do Koluszek z przeznaczeniem dla oddziału partyzanckiego „Sama” z rejonu Koluszek i Głowna. Razem z nią w konspiracji pracował jej przyszły mąż Marian Stankiewicz, ps. „Kmicic”, odznaczony w 1944 r. przez gen. Sosnkowskiego Krzyżem Walecznych. „Kmicic” był bezpośrednim łącznikiem dowódcy Kedywu Okręgu Łódzkiego AK, mjr Adam Trybus, ps. „Gaj”.

Jednym z zadań „Kasi” było przekazywanie spostrzeżeń z obserwacji księdza Białeckiego, proboszcza w kościele farnym w Piotrkowie Trybunalskim. Ksiądz ten był konfidentem gestapo. Przez informacje, dostarczone przez niego do gestapo, zginęło lub zostało wywiezionych do obozów wiele osób. Dowództwo AK wydało na niego wyrok śmierci, który został wykonany w jego mieszkaniu na plebanii przez trzech żołnierzy AK, m.in. Jana Trzcińskiego, ps. „Borowski”.

Do swej relacji autorka dołączyła dokumenty wypełnione przez jej dowódców (oświadczenia świadka), potwierdzające jej działalność w AK.

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
b.d.
Opis fizyczny: 
mps., 3 s. luź.; ; 30 cm
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2002
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/229
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
niedziela, Październik 20, 2002
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja