publikacje

Wróć do listy

Poznałam K. Szymanowskiego

Wspomnienie dotyczy wydarzeń z wczesnej młodości autorki, gdy wciąż jeszcze była pełna nadziei na spełnienie wszystkich swoich marzeń. W tym czasie została narzeczoną Piotra Perkowskiego (1901–1990, kompozytor i pedagog), który – choć nie był w jej typie – imponował jej i łechtał próżność, gdyż mogła się chwalić przed ludźmi, że zna prawdziwego kompozytora. Autorka stwierdza, że dla Perkowskiego była wówczas „ponętnym kąskiem”, jako świeża, naiwna czy wręcz infantylna panienka z Kresów. 

Szkic opowiada o dniu w czasie prawosławnego Wielkiego Postu, kiedy szła na „pielgrzymkę” do katedry na Pradze, a spod bramy przy Mokotowskiej 59 została porwana przez Perkowskiego, który – nie zważając na protesty – zabrał ją taksówką do restauracji „Pod Strzechą”. Randkę przerwało pojawienie się Karola Szymanowskiego, któremu towarzyszył „wyjątkowej urody młodziutki blondyn”, piękny jak królewicz, i który bardzo spodobał się autorce. Gradsteinowa w anegdotyczny sposób opisuje wybuch zazdrości narzeczonego, który chciał wszcząć awanturę z mężczyznami z sąsiedniego stolika, kiedy ośmielili się wznieść za nią toast – dodaje również, że Szymanowskiemu bardzo zależało na tym, aby do kłótni nie doszło, gdyż obawiał się skandalu, o którym mogą napisać w prasie. 

W tym krótkim szkicu Karol Szymanowski zajmuje marginalne miejsce. Więcej uwagi autorka poświęca swojej relacji z Perkowskim. Dowiadujemy się na przykład o tym, że choć narzeczeństwo skończyło się szybko, to para została przyjaciółmi do końca życia kompozytora, i o jego stosunku do kobiet. Gradsteinowa wspomina również, że rodzice zabronili jej kształcić się na pisarkę, dlatego musiała wrócić na Białoruś.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia
Opis fizyczny: 
3 jednostronnie zapisane arkusze maszynopisu
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Dobry
Sygnatura: 
Rps akc. 13712
Uwagi: 
Wspomnienie wraz z innymi szkicami znajduje się w zbiorze "Wspomnienia".
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
narzeczona kompozytora, porwanie przez narzeczonego, spotkanie z Karolem Szymanowskim, powrót na Białoruś
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia